« Alte articole din categoria Gorj si Mehedinti
Fraudă de peste 350.000 de lei
Gorj si Mehedinti - Mihaela FLOROIU
(citeste alte articole de acelasi autor »)PoliÅ£iÅŸtii Serviciului de Investigare a Fraudelor din cadrul Inspectoratului de PoliÅ£ie JudeÅ£ean (IPJ) Gorj au destructurat un grup infracÅ£ional specializat în fraudarea societăţilor comerciale prin emitere de file cec ÅŸi bilete la ordin pentru care nu aveau disponibil în cont.
Ca urmare a probatoriului administrat, poliţiştii au dispus miercuri, 15 octombrie, reţinerea a trei bărbaţi: Ion G., de 34 de ani, din comuna Brăhăşeşti, judeţul Galaţi, Constantin T., de 34 de ani, din comuna Negomir, judeţul Gorj, şi Monel L., de 41 de ani, din comuna Baia de Fier, judeţul Gorj.
Cei trei sunt cercetaÅ£i sub aspectul comiterii infracÅ£iunii de înÅŸelăciune, din probele administrate de poliÅ£iÅŸti rezultând că prin folosire de nume ÅŸi calităţi mincinoase au achiziÅ£ionat mărfuri de la mai mulÅ£i agenÅ£i economici din Å£ară, pentru plata cărora au emis file cec ÅŸi bilete la ordin fără să aibă disponibil în cont.
Prejudiciul cauzat acestor societăţi depăşeÅŸte 350.000 de lei. Ieri, suspecÅ£ii au fost prezentaÅ£i instanÅ£ei de judecată cu propunere de arestare preventivă, pentru comiterea infracÅ£iunii de înÅŸelăciune.
Cercetările continuă, pentru a se stabili întreaga activitate infracÅ£ională, precum ÅŸi pentru identificarea altor participanÅ£i la comiterea faptelor.