Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Contact:

Adresa:
Str. Câmpia Islaz nr. 97A, Craiova
Telefon/Fax:
0251/413.100
0251/410.565
E-mail:
office@gds.ro


« Alte articole din categoria Gorj si Mehedinti

Braconieri, prinşi de poliţiştii de frontieră

Gorj si Mehedinti - Alin GHICIULESCU
(citeste alte articole de acelasi autor »)


Versiunea pentru tiparire

Marimea textului:

Poliţiştii de frontieră mehedinţeni au prins în flagrant nouă vânători în timp ce împuşcau animale sălbatice într-o pădure din Mehedinţi.

mehedinţi. Lucrătorii din cadrul Poliţiei de Frontieră Drobeta Turnu Severin deţineau de câteva zile informaţii că anumiţi cetăţeni din localitatea Iloviţa desfăşoară activităţi ilicite de braconaj în pădurea Vodiţa, aflată în Rezervaţia Parcul Natural Porţile de Fier.
De aceea, Detaşamentul de Intervenţie al IJPF Mehedinţi şi poliţiştii de frontieră severineni au organizat o acţiune pe linia combaterii braconajului cinegetic şi a respectării regimului armelor şi muniţiilor. „Poliţiştii de frontieră din cadrul Biroului de Combatere a Infracţionalităţii Transfrontaliere al IJPF Mehedinţi şi ai Sectorului Poliţiei de Frontieră Drobeta Turnu Severin au depistat în urma unei acţiuni informativ-operative, în pădurea Vodiţa, la malul Dunării, nouă persoane care se aflau la vânătoare fără a poseda autorizaţie“, a declarat comisarul-şef Valeriu Pera.
În timpul supravegherii, la aproximativ trei kilometri în interiorul pădurii, oamenii legii au auzit cinci focuri de armă.
Intensificând supravegherea la liziera pădurii, poliţiştii de frontieră au observat un grup de persoane care aveau asupra lor arme de vânătoare. „La vederea oamenilor legii, unul dintre vânători, Constantin V., de 31 de ani, şi-a aruncat rucsacul în albia râului Vodiţa. Recuperat de poliţiştii de frontieră, s-a constatat că acesta conţinea 15 kg de carne de vânat (căprioară). Din primele cercetări, oamenii legii au stabilit că, dintre cei nouă participanţi, cinci erau vânători, Nicolae P., Marian C., Constantin V., Anghel B. şi Adrian C., şi patru gonaci, Mihai P., Ionuţ C., Daniel R. şi Laurenţiu T., toţi domiciliaţi în localitatea Iloviţa. Dintre cei cinci vânători, numai Anghel B. avea asupra sa permisul de portarmă şi cel de vânătoare, iar Nicolae P. şi Mihai C. deţineau şi transportau armele altor persoane care nu erau prezente la vânătoare. Aceştia nu au putut prezenta autorizaţia de vânătoare poliţiştilor“, a mai precizat comisarul-şef Valeriu Pera.
Poliţiştii de frontieră au ridicat în vederea expertizării şase arme de vânătoare, 23 de cartuşe de diferite mărimi şi cantitatea de 15 kg de carne de vânat.
În cauză s-a întocmit dosar penal, în care se efectuează împreună cu lucrătorii serviciului AEST al IPJ Mehedinţi cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de braconaj şi nerespectare a regimului armelor şi muniţiilor, cauza urmând să fie înaintată Parchetului de pe lângă Tribunalul Judeţean Mehedinţi în vederea luării măsurilor legale.



 
Primeste zilnic prin e-mail cele mai importante stiri din Oltenia. Aboneaza-te acum la newsletter! »

  • Currently 0.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Notează articolul.





Comentarii

Gazeta de Sud nu este responsabilă juridic pentru conținutul comentariilor. Mesajele care conțin amenințări și cele vulgare, xenofobe sau rasiste nu sunt permise.

  1. de Zanga:
    Imi place stirea. Dar am o singura mentiune. Acest eveniment s-a petrecut in urma cu multe luni. Ati scos-o cumva de la naftalina? Ah, si daca nu ma credeti, o puteti verifica la politia de frontiera Mehedinti. Spor la stiri noi, copilasi...
    2007-11-20, 12:50:01 (89.122.181.*)



Jiunimea Blog

5 secunde - stiri instant
Diverse:

Vremea:
Acum: 12°C.
La noapte: 9°C.
Mâine: 17°C. Detalii »

Curs valutar:
EUR: Tendinta 4.4646 lei
USD: Tendinta 3.5492 lei








Restaurante in Craiova
Restaurante in Craiova

Hoteluri in Craiova
Hoteluri in Craiova

Mobila in Craiova
Mobila in Craiova

Policlinici in Craiova
Policlinici in Craiova



Victor Sosea Design Blog Bogdan Danescu Fotojurnalism Blog Alexandru Virtosu Blog Anda Sosea - Cochilia
Sumarul ediţiei:

Ultima ora