Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Contact:

Adresa:
Str. Câmpia Islaz nr. 97A, Craiova
Telefon/Fax:
0251/413.100
0251/410.565
E-mail:
office@gds.ro


« Alte articole din categoria Eveniment

Şi-a ucis tatăl şi l-a îngropat în curtea casei

Eveniment - Aldezir MARIN
(citeste alte articole de acelasi autor »)



Cadavrul bărbatului a fost descoperit de anchetatori îngropat în spatele casei

Versiunea pentru tiparire

Marimea textului:

Un tânăr de 24 de ani, din localitatea doljeană, RojiÅŸte a fost reÅ£inut de procurori, fiind acuzat că ÅŸi-a ucis tatăl ÅŸi l-a îngropat în curtea casei.


Leonte Băluţă, de 52 de ani, a fost văzut ultima oară în viaţă de vecinii săi din comuna RojiÅŸte în urmă cu mai bine de o săptămână. Când l-au întrebat pe fiul lui, Constantin Băluţă, de 24 de ani, acesta le-a explicat că tatăl său plecase la Craiova să îÅŸi ridice ajutorul de ÅŸomaj. Oamenii l-au crezut pe Constantin, mai ales că Leonte avea ÅŸi un apartament în Craiova, unde locuia fiul cel mare. Cea care a intrat la idei a fost AniÅŸoara Băluţă, soÅ£ia bărbatului, care s-a întors săptămâna acesta din Spania. Odată ajunsă la Craiova, a sunat acasă, la RojiÅŸte, ÅŸi, pentru că nu i-a răspuns nimeni, a sunat o vecină. Femeia i-a spus că nu îi mai văzuse soÅ£ul de ceva vreme, iar AniÅŸoara Băluţă s-a dus direct la Postul de PoliÅ£ie din RojiÅŸte ÅŸi i-a anunÅ£at pe oamenii legii că soÅ£ul său dispăruse pe 19 august, mai ales că ÅŸi fiul ei cel mic susÅ£inea că Leonte plecase de acasă ÅŸi nu se mai întorsese.
Potrivit poliÅ£iÅŸtilor din cadrul IPJ Dolj, după sesizarea depusă de femeie au fost demarate cercetările, iar vineri dimineaţă au reuÅŸit să îl găsească pe bărbat... îngropat în curtea gospodăriei sale. Oamenilor legii le-a atras atenÅ£ia o porÅ£iune de pământ săpată de curând. Acolo, la nici o jumătate de metru adâncime, au găsit îngropat cadavrul lui Leonte Băluţă, îmbrăcat în hainele în care fusese văzut ultima oară.

L-a omorât cu o palmă

Imediat după ce au descoperit cadavrul, poliÅ£iÅŸtii au anunÅ£at criminaliÅŸtii ÅŸi procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Dolj, care s-au dus la faÅ£a locului ÅŸi au început cercetările. Pentru că bărbatul a fost găsit îngropat în curtea locuinÅ£ei sale, primul suspect a fost chiar fiul acestuia, Constantin, împreună cu care locuia la RojiÅŸte. Potrivit reprezentanÅ£ilor Parchetului de pe lângă Tribunalul Dolj, acesta ÅŸi-a recunoscut imediat fapta. A explicat că în seara de miercuri, 18 august, s-a luat la ceartă cu tatăl său. După o scurtă altercaÅ£ie, l-a lovit cu palma, iar bărbatul a căzut la pământ ÅŸi a murit. Nu l-a atins până joi noapte, când a hotărât să îl îngroape în curtea casei.
După descoperirea cadavrului, tânărul a fost dus la Parchetul de pe lângă Tribunalul Dolj, pentru a fi audiat. Până la ora 16.00, procurorii nu încheiaseră audierile ÅŸi nu dispuseseră faţă de tânăr vreo măsură preventivă. „În acest moment cercetările sunt în derulare, iar după audierea învinuitului urmează să decidem dacă se impune luarea unei măsuri preventive faţă de acesta“, a declarat procurora Amalia Mădălina Năstasie, adjunctul prim-procurorului Parchetului de pe lângă Tribunalul Dolj.
Constantin Băluţă este învinuit pentru comiterea infracÅ£iunii de omor calificat, faptă care se pedepseÅŸte cu închisoare de la 15 la 25 de ani ÅŸi interzicerea unor drepturi.



 
Primeste zilnic prin e-mail cele mai importante stiri din Oltenia. Aboneaza-te acum la newsletter! »

  • Currently 4.60/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Notează articolul.

Nota curentă: 4.6 din 15 voturi





Comentarii

Gazeta de Sud nu este responsabilă juridic pentru conținutul comentariilor. Mesajele care conțin amenințări și cele vulgare, xenofobe sau rasiste nu sunt permise.

  1. de nick:
    Vezi http://www.variantac ojocaru.ro/
    2010-08-28, 17:02:32 (79.116.15.*)
  2. de cioara:
    vai de mama lui de idiot ... cum sa`ti lovesti parintii in halul asta ? sa-i omori? ... Dumnezeu sa`l ierte !
    2010-08-28, 17:28:16 (79.117.195.*)
  3. de asta ai visat azi noapte:
    articolul asta il stergi daca nu gasesti serverul in flacari cum ai vazut acolo pe ... cvf iti spun doar atat a inviat imino
    2010-08-28, 17:41:17 (79.117.195.*)
  4. de pt 2:
    bine am glumit o capsula a vieti ai restu sunt retrairi pt personalitati impartite la nastere in echitabilitate financiara pt aspiratii cognitive si cerebrale care se reintoarce din moarte desi femeile nu cred in asta doar in bolii renunta la calitate pe orice plan , de invidie se moare , ochi cainesti gen pastie de potenta masculina da-te la minori ca in zurich
    2010-08-28, 19:24:15 (79.117.155.*)
  5. de to'arashul Matrics:
    ce se joaca gedeseii cu perceptiile noastre.... sau a aparut si in Romania Patriot Act?!!!
    2010-08-29, 11:26:14 (212.23.104.*)
  6. de anamaria:
    dmn....eu sunt de acolo din sat...baiatul ala a ramas traumatizat din cauza unui accident.....pleca noaptea singur pe ulite....statea numai cu,copii mici....nu ma mira faptul ca a facut gestul asta.....nu-i de ajuns 15 ani ...trebuie pentru tot restul vietii !!!
    2010-08-31, 00:09:31 (92.80.198.*)



Jiunimea Blog

5 secunde - stiri instant
Diverse:

Vremea:
Acum: 12°C.
La noapte: 9°C.
Mâine: 17°C. Detalii »

Curs valutar:
EUR: Tendinta 4.4646 lei
USD: Tendinta 3.5492 lei








Restaurante in Craiova
Restaurante in Craiova

Hoteluri in Craiova
Hoteluri in Craiova

Mobila in Craiova
Mobila in Craiova

Policlinici in Craiova
Policlinici in Craiova



Victor Sosea Design Blog Bogdan Danescu Fotojurnalism Blog Alexandru Virtosu Blog Anda Sosea - Cochilia
Sumarul ediţiei: