Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Sondaj:

Cine credeţi că va câştiga fotoliul de primar la următoarele alegeri?

Olguţa Vasilescu
Antonie Solomon

Comentarii »
Sondaje vechi »

Contact:

Adresa:
Str. Câmpia Islaz nr. 97A, Craiova
Telefon/Fax:
0251/413.100
0251/410.565
E-mail:
office@gds.ro


« Alte articole din categoria Eveniment

Dana Năstase, chemată la DNA pentru „Zambaccian“

Eveniment - NewsIn
(citeste alte articole de acelasi autor »)


Dana Năstase a fost chemată ieri, la Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA), unde i s-a prezentat materialul de urmărire penală în dosarul „Zambaccian“, în care este acuzată de complicitate la luare de mită, au declarat surse judiciare. Următorul pas procedural este trimiterea în judecată. Dosarul respectiv se referă la modul în care familia Năstase a dobândit imobilul de pe strada Zambaccian.
Şi Adrian Năstase a fost acuzat, în acest dosar, pentru luare de mită în formă continuată, şantaj şi trafic de influenţă, dar, după mai multe tergiversări, Biroul Permanent al Camerei Deputaţilor a decis, pe 10 decembrie 2008, trimiterea înapoi la procurori a dosarelor „Zambaccian 2“ şi „Mătuşa Tamara“ pentru noi probe, pe motiv că documentele pe baza cărora s-a formulat raportul Comisiei juridice sunt nule.
Judecătorii Curţii Supreme au decis definitiv, pe 7 aprilie 2008, restituirea la DNA a dosarului „Zambaccian“, pentru refacerea urmăririi penale. Pe 24 aprilie 2008, DNA a sesizat Camera Deputaţilor pentru a cere urmărirea penală faţă de fostul lider PSD, Adrian Năstase, în dosarul „Zambaccian“, dar parlamentul nu şi-a dat avizul.
În dosarul „Zambaccian“, Adrian Năstase a fost acuzat pentru luare de mită în formă continuată, şantaj şi trafic de influenţă, Dana Năstase este inculpată pentru complicitate la luare de mită şi alte două infracţiuni, iar Irina Jianu (fostă şefă la Inspectoratul de Stat în Construcţii) şi Cristian Mihail Vasile (administrator Eurografica), sunt inculpaţi pentru dare de mită.
Fostul preşedinte PSD şi premier al României a fost acuzat de procurorii anticorupţie că, în perioada 2001-2006, folosind autoritatea şi influenţa rezultate din funcţiile politice şi administrative ocupate în stat, a săvârşit mai multe infracţiuni de corupţie prevăzute de Legea nr. 78/2000, antrenând şi alte persoane. Este vorba de luare de mită şi obţinere de foloase necuvenite, infracţiuni de pe urma cărora inculpatul ar fi obţinut, în total, suma de 48 de miliarde de lei vechi, adică 1,3 milioane de euro.


 
Articole proaspete scrise de tineri, pentru tineri. Tu ai citit Jiunimea? »

  • Currently 5.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Notează articolul.

Nota curentă: 5.0 din 1 vot




Comentarii
Scrie recenzii despre firme si evenimente pe Craiova.ro

Gazeta de Sud nu este responsabilă juridic pentru conținutul textelor de mai jos. Comentariile care conțin amenințări și cele vulgare, xenofobe sau rasiste nu sunt permise.

  1. de Marin Ion:
    Am mai spus-o pe aici. Cand A Nastase era Prim-ministru, a cerut lui Cinteza (dir. al CAS) sa conditioneze incheierea contractelor medicilor chirurgi si stomatologi cu CAS , numai daca malpraxisul este facut cu societatea ASTRA . De ce? ASTRA este a Danei Nastase si a cumnatei ( sora lui A Nastase) . Pretul malpraxisului era de patru ori mai mare decat la celelalte societati de asigurare.Nici-o alta societate nu avea voie sa incheie astfel de asigurari . Astra avea monopolul! Hoti ! Mari hoti !
    2010-02-09, 03:37:29 (92.80.207.*)
  2. de GRASUL.CRAIOVA@GMAIL.COM:
    adrian nastase ''A FOST ANUNTAT ''ca va incepe cercetarea lui si a scos tablourile in ITALIA cu un tir apartinand unei firme cu sediu in craiova la care este asociat un MILITIAN [grad mare nu tablagiu ].mai are o vila facuta cu dedicatie de una din cele mai mari firme de procesare carne din tara pentru a inlesni primirea de fonduri nerambursabile pentru relocarea productiei la filipesti sa nu plateasca impozit fiind zona defavorizata.MAI TACETI CU CERCETARILE ''CORECTE ''....CA MACANE
    2010-02-09, 10:08:08 (86.126.42.*)
  3. de WWW:
    GURILE RELE SPUN CAPE CIND ADRIAN NASTASE ERA PREMIER , SOCIETATEA DE TRANSPORT INTERNATIONAL ,, ATLASIB ,, ERA CONDUSA DIN SPATE DE BAIATUL SAU . OARE SA FIE ADEVARAT............ ..........
    2010-02-09, 11:08:27 (158.102.162.*)
  4. de Marin Ion:
    Ptr.Stelian. Eu stiam ca cele doua detin 51% din ASTRA. La asta m-am referit spunand ca este a lor.
    2010-02-09, 21:16:40 (92.85.235.*)



Jiunimea Blog

5 secunde - stiri instant
Diverse:

Vremea:
Acum: -9°C.
La noapte: -7°C.
Mâine: -3°C. Detalii »

Curs valutar:
EUR: Tendinta 4.3529 lei
USD: Tendinta 3.2831 lei








Restaurante in Craiova
Restaurante in Craiova

Hoteluri in Craiova
Hoteluri in Craiova

Mobila in Craiova
Mobila in Craiova

Policlinici in Craiova
Policlinici in Craiova



Victor Sosea Design Blog Bogdan Danescu Fotojurnalism Blog Alexandru Virtosu Blog Anda Sosea - Cochilia
Sumarul ediţiei:

Ultima ora

Eveniment

Actualitate