Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Sondaj:

Cine credeţi că va câştiga fotoliul de primar la următoarele alegeri?

Olguţa Vasilescu
Antonie Solomon

Comentarii »
Sondaje vechi »

Contact:

Adresa:
Str. Câmpia Islaz nr. 97A, Craiova
Telefon/Fax:
0251/413.100
0251/410.565
E-mail:
office@gds.ro



Tânărul a fost transportat la Bucureşti cu un elicopter SMURD

Versiunea pentru tiparire
Trimite prin e-mail

Marimea textului:


« Alte articole din categoria Eveniment

Decizie grea a unei familii

Viaţă după moarte

Eveniment - Aldezir MARIN
(citeste alte articole de acelasi autor »)


După moartea unui tânăr din Strehaia, accidentat grav la începutul săptămânii, mai mulţi bolnavi au acum o nouă şansă, părinţii acestuia permiţându-le medicilor să fie prelevate organele singurului lor copil.

Un accident grav a fost înregistrat în localitatea mehedinţeană Strehaia, chiar în ziua deschiderii noului an şcolar. Conform unui comunicat al Inspectoratului de Poliţie al Judeţului (IPJ) Mehedinţi, luni, în jurul orei 14.00, pe DN 67 A, în Strehaia, Constantin B., de 25 de ani, din localitate, în timp ce conducea o Dacie, a acroşat trei tineri cu vârste cuprinse între 15 şi 18 ani, din aceeaşi localitate, care ieşiseră de la şcoală şi se deplasau regulamentar spre Motru. În urma impactului, două persoane au fost accidentate uşor, însă Gabriel, un tânăr de 18 ani, a fost transportat la Spitalul Judeţean de Urgenţă Craiova, fiind internat în comă profundă, de gradele doi - trei.

Nici la Bucureşti nu a putut fi salvat

Medicii doljeni au decis că singura şansă pentru ca adolescentul să fie salvat este transferul la un spital din Capitală. Gabriel a fost transportat marţi de la Spitalul Judeţean de Urgenţă Craiova, cu un elicopter SMURD, la Spitalul „Floreasca“ din Bucureşti. Elicopterul SMURD a ajuns în Capitală în aceeaşi zi, în jurul orei 13.30, iar de atunci şi până joi medicii au încercat să-i salveze viaţa. Joi, în jurul prânzului, Gabriel a decedat. Moartea sa nu va rămâne însă o simplă cifră în statisticile poliţiştilor de la Rutieră, pentru că părinţii au decis ca organele copilului lor să fie donate, pentru a face un bine mai multor bolnavi în stare critică. Doctorii de la „Floreasca“ au prelevat de la tânărul decedat inima, ficatul, rinichii, corneele, porţiuni de piele şi tendoane. În aceeaşi zi, inima a fost transplantată unui bărbat de 43 de ani, internat la Spitalul „Floreasca“, iar ficatul va ajunge la o femeie din Neamţ cu ciroză în fază terminală.

Dosar penal

Poliţiştii mehedinţeni au deschis pe numele şoferului Daciei, după producerea accidentului, dosar penal pentru comiterea infracţiunii de vătămare corporală gravă din culpă. După decesul lui Gabriel, şoferul va fi cercetat de poliţişti pentru comiterea infracţiunii de ucidere din culpă.



 
Articole proaspete scrise de tineri, pentru tineri. Tu ai citit Jiunimea? »

  • Currently 5.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Notează articolul.

Nota curentă: 5.0 din 5 voturi




Comentarii
Scrie recenzii despre firme si evenimente pe Craiova.ro

Gazeta de Sud nu este responsabilă juridic pentru conținutul textelor de mai jos. Comentariile care conțin amenințări și cele vulgare, xenofobe sau rasiste nu sunt permise.

  1. de anonim:
    s`a mai dus unu :( vai de soarta noastra !!!
    2007-09-22, 02:15:37 (82.77.67.*)
  2. de Ana:
    Incredibil !... Nu exista nici o legislatie în domeniul transplantatiei de organe în romania ?! Asemenea informatii : vârsta, circumstantele accidentului, localitatea, starea clinica si chiar si numele (!!!) donatorului trebuie sa ramâna stric screte pentru a respecta anonimatul unui donator de organe (excptie fac donatorii vii din familia pacientului tranplantat). Acestea sunt normele Europene. Pentru asemenea "informatii" ziarul poate fi condamnat la amenzi importante. Plus macabrele detalii (ficti, tendoane, piele, etc.), fara scrupule. Este bine sa se sensibilizeze populatia la acceptarea donatiei de organe, dar sunt alte posibilitati pentru o asemenea actiune. Ati inebunit de tot, cei de la ziar !
    2007-09-23, 18:05:32 (155.94.70.*)
  3. de carol:
    poate ca ana are dreptate cand spune ca trebuie respectata intimitatea donatorului. nu stiu cum e cu legile europei, cert este ca m-am bucurat cand am auzit ca in durerea lor parintii au fost de acord cu prelevarea si transplantarea organelor fiului lor. poate ca este bine si ca s-a spus ce organe anume au fost prelevate tocmai pentru a arata opiniei publice ca se poate si pentru a mai arata si cate persoane au beneficiat de ele, schimbandu-li-se astfel viata. trebuie facute multe pentru schimbarea mentalitatilor conationalilor nostri, poate ca nu este asta cea mai potrivita metoda, dar eu cred ca functioneaza
    2007-09-24, 16:47:10 (82.79.221.*)



Jiunimea Blog

5 secunde - stiri instant
Diverse:

Vremea:
Acum: -11°C.
La noapte: -8°C.
Mâine: -3°C. Detalii »

Curs valutar:
EUR: Tendinta 4.3529 lei
USD: Tendinta 3.2831 lei








Restaurante in Craiova
Restaurante in Craiova

Hoteluri in Craiova
Hoteluri in Craiova

Mobila in Craiova
Mobila in Craiova

Policlinici in Craiova
Policlinici in Craiova



Victor Sosea Design Blog Bogdan Danescu Fotojurnalism Blog Alexandru Virtosu Blog Anda Sosea - Cochilia
Sumarul ediţiei: