Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Contact:

Adresa:
Str. Câmpia Islaz nr. 97A, Craiova
Telefon/Fax:
0251/413.100
0251/410.565
E-mail:
[email protected]

« Alte articole din categoria Economie

Panica impozitului pe dobânzile bancare

Economie - Click NEWS
(citeste alte articole de acelasi autor »)


Depozitele bancare rămân cea mai sigură formă de economisire



0 vizualizari
Luni, 14 Iunie 2010 - 17:20
Versiunea pentru tiparire
Marimea textului:

Ideea guvernanţilor de a impozita dobânzile obţinute din depozitele bancare i-a panicat pe unii doljeni care îşi ţin banii în bănci. Se va impozita doar câştigul, dobânda cuvenită, nu depozitul ca atare. GdS a descoperit că băncile percep comisioane mai mari de la deponenţi  (la retragerea de numerar) decât impozitul pe dobândă. Totuşi, depozitul bancar rămâne cea mai bună formă de economisire.Impozitarea câştigurilor obţinute din depozitele bancare a fost înţeleasă greşit în piaţă, astfel că unii clienţi au mers la instituţiile financiare la care au depozite în ideea să renunţe la ele şi să-şi ţină…

 

Articolele mai vechi de 30 de zile pot fi accesate de abonatii premium. Abonaţi-vă acum cu numai 2 euro / lună la ediţia online a Gazetei de Sud. Ca abonat premium, aveţi acces total la articole, anunţuri şi arhiva GDS. Mulţumim! Click aici pentru abonare »

 

 

Comentarii

Gazeta de Sud nu este responsabilă juridic pentru conținutul comentariilor. Mesajele care conțin amenințări și cele vulgare, xenofobe sau rasiste nu sunt permise.

  1. de to`arashul Matrics:
    ati vrut "civilizatie"? stati sa va impoziteze si depozitele si conturile curente si atunci sa imi raspundeti!
    2010-06-14, 03:58:45 (46.115.50.*)
  2. de o să stăm ...:
    O să stăm să ne impoziteze şi că catul în exces, le dăm cu mare drag şi lor câte o porţie ...
    2010-06-14, 05:49:20 (188.24.165.*)
  3. de Radical:
    "Totuşi, depozitul bancar rămâne cea mai bună formă de economisire " (!!!). Machea ?! Banca DAcia Felix, Bancorex. Banca Albina, etc, etc. *** Oameni buni, nu va duceti banii in banci. Pentru cei care aveti 20-30.000 euro in banca ; cereti garantie imobiliara bancii. Macar o garsoniera. DAca vrei sa iei banii astia dintr-o banca si banca iti cere, ca sa aiba o garantie. VOi ce garantii aveti ? Garanteaza statul in limita unei sume ? Care stat ?! Statul nu are bani de pensii. Voi sperati sa aiba bani pt a garanta sumele depuse de voi in banci ?!!!
    2010-06-14, 07:18:31 (79.117.155.*)
  4. de NEAGOE DAN:
    DOBINDA SUB PRAGUL DE INFLATIE SI COMISIOANELE NESIMTITE ALE BANCILOR ,ESTE MOTIVUL ADEVARAT PENTRU RETRAGEREA MASIVA DE BANI DIN BANCI.ESTE MAI RENTABIL CIORAPUL,LACOMIA BANCILOR ESTE FARA MARGINI.
    2010-06-14, 09:43:31 (86.122.133.*)
  5. de Despre banci:
    Bancile se ajuta pe ele, nu pe voi.
    2010-06-14, 10:01:50 (89.120.253.*)
  6. de xfile :
    deci ...tine-ti banii la jambieri ! :)
    2010-06-14, 10:35:36 (79.117.163.*)
  7. de ioooo:
    de ce statul prefera sa ia imprumuturi la dobanzi usturatoare de la banci cand pot sa lanseze titluri de stat pe care sa le vanda populatiei si fara impozit logic??? mi se pare o treaba care rasufla a comision adik am luat bani FMI pt bancile straine le-am dat banii ieftin si ei ii dau statului scump halal afacere pt noi romanii ,pop in 2009 a economisit cu peste 10% fata de 2008 de fapt deasta a si picat in halul ala economia din cauza panicii si din falimentul politicii guvernamentale care nu a incurajat consumul si nu a realizat programe anticriza .
    2010-06-14, 10:46:08 (79.117.211.*)
  8. de kiu:
    imi pare rau de cei de acsa aici am SANTANDER ,LA CAIXA BANCAJA sint
    2010-06-14, 19:24:07 (77.211.246.*)
  9. de ...........:
    pana la urma o sa ia banii din conturile oamenilor fara sa-i mai intrebe nimic... baga o ordonanta de urgenta, o chestie si va lasa in c/uru gol
    2010-06-14, 22:29:30 (86.124.211.*)
  10. de crv:
    fara banci ati sta toti cu pusca pe perete.
    2010-06-17, 06:49:19 (85.121.168.*)
  11. de Razvan:
    Exista alte forme de economisire mult mai inteligente decat depozitele bancare si care sunt scutite de impozit. Nu stiu daca am voie sa scriu aici, asa ca daca doriti detalii imi puteti da add pe ym: popescurazvan85