Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Contact:

Adresa:
Str. Câmpia Islaz nr. 97A, Craiova
Telefon/Fax:
0251/413.100
0251/410.565
E-mail:
[email protected]

« Alte articole din categoria Afaceri de succes

Craiova are una dintre cele mai mari saline din ţară

Economie - Click NEWS
(citeste alte articole de acelasi autor »)


„Salina de acasă“, din Craiova, este a doua din ţară între salinele de suprafaţă ca mărime şi ca nivel de concentraţie al salinităţii



0 vizualizari
Vineri, 26 Martie 2010 - 20:14
Versiunea pentru tiparire
Marimea textului:


Craiovenii care vor să se trateze de afecţiuni respiratorii nu mai trebuie să meargă la Praid sau la Slănic Moldova. În Bănie s-a deschis ieri una dintre cele mai mari saline de suprafaţă din ţară. O cameră mare, cu pereţi şi mobilier de lemn şi coloane late de sare, cu televizoare şi loc de joacă special amenajat pentru copii (groapă de nisip/sare şi o serie de jucării). Aşa arată prima salină de suprafaţă deschisă în Craiova, un loc care te duce cu gândul mai degrabă la o încăpere de recreere dintr-o cabană montană, decât la…

 

Articolele mai vechi de 30 de zile pot fi accesate de abonatii premium. Abonaţi-vă acum cu numai 2 euro / lună la ediţia online a Gazetei de Sud. Ca abonat premium, aveţi acces total la articole, anunţuri şi arhiva GDS. Mulţumim! Click aici pentru abonare »

 

 

Comentarii

Gazeta de Sud nu este responsabilă juridic pentru conținutul comentariilor. Mesajele care conțin amenințări și cele vulgare, xenofobe sau rasiste nu sunt permise.

  1. de reclama pe fata:
    astia de la salina si cu doctorul valceanu de la cardiiologie au pagini d epublicitate la yiar
    2010-03-26, 00:26:46 (79.117.156.*)
  2. de mona:
    EXCELENT! FELICITARI! Nu va cunosc, dar sunt uimita de ideea dvs., de a face tocmai in Craiova, unde credeam ca nu se mai poate intampla ceva bun si ptr.noi,. Ptr.sanatatea noastra, a copiilor si a nepotilor nostri! Uite, ca se poate si ptr. oameni , in orasul nostru! Dragi concitadini, va rog sa observati, ca in orasul Craiova, se pot face numai Covrigarii, care apar ca ciupercile dupa ploaie. Oameni buni, acesti covrigi,sunt un pericol la adresa sanatatii voastre! Am constatat, ce succes mare au la consumatori si mai ales inconstienta de a le da si copiilor sa manance. Vai de stomacul si rinichii consumatorilor! Cu banii dati pe covrigii insirati pe sfoara, mergeti la salina si veti castiga sanatate. Ganditi-v a, ca dupa *savurarea* in fiecare zi, a unui singur covrig, ( fierti intr-o zeama mizerabila, apoi tavaliti prin sare si copti fortat), veti da bani pe medicamente. Mai tarziu, ca doar sunt bombe cu efect intarziat! Mai uitati-va si cine sunt patronii covrigariilor! Sigu r, va va pieri pofta de aceste *bunatati*! Inca o data, FELICITARI, dar sa tii stacheta sus draga SALINA! Nu fac reclama, si nici nu sunt frustrata. Stiu ca voi fi blamata, dar va vorbesc din experienta proprie cu covrigii si binefacerile expunerii in atmosfera salina!
    2010-03-26, 07:39:45 (86.124.215.*)
  3. de anduela :
    MERG LA SALINA DE 3 ANI DAR CRED CA CE AU FACUT IEI IN CRAIOVA ESTE O PORCARIE AERUL CURAT SIN SALINE SI ZONELE UNDE SUNT AMPLASATE NU SE COMPARA CU POLOAREA DIN CRAIOVA NU STIU CUM SA MAI FACA SI IEI BANI
    2010-03-26, 08:28:26 (86.124.215.*)
  4. de sorin:
    Vizitati salina de la Ocnele Mari, Valcea. Este extraordinara ca si calitate a aerului si a amenajarilor.
    2010-03-26, 08:32:35 (81.196.124.*)
  5. de pt.nr 1:
    Si cu ce te deranjaza ca au reclama gratuita?Este ziar particular si face ce vrea, care este problema ta.
    2010-03-26, 08:32:44 (82.78.218.*)
  6. de filip:
    Ce salina la Ocnele Mari? Unde se afla asta, spune-mi si mie, ca merg la Ocnele mari din copilarie si nu am gasit-o.
    2010-03-26, 08:42:11 (136.8.150.*)
  7. de marius:
    pt.Anduela: 1.de ce e rau ca vor sa faca bani? 2.cate clase ai terminat? 3.ce valoare ai (si nu ma refer la bani ! ) incat iti permiti sa ii judeci pe altii? Obs: nu ii cunosc pe patroni si nici nu ma intereseaza subiectul in sine. Ma deranjeaza ca toti analfabetii isi pot spune parerea .
    2010-03-26, 08:45:50 (213.157.169.*)
  8. de Issa:
    Specific oltenesc! Dam cu parul in cei ce incearca sa faca ceva.ANDUELA,"crezi ca ce au facut IEI(sic)este o porcarie".Sa vedem intai daca functioneaza, ce efecte se obtin si dupa aceea sa criticam.Am fost cu copilul si la Praid si la Targu Ocna si a fost bine,dar foarte departe. Eu le urez succes iar craiovenilor sa fie curiosi si sa incerce...poate va fi bine.
    2010-03-26, 08:50:13 (193.226.38.*)
  9. de pt 7:
    Si tu de ce ti-o spui? Asa cum tu poti, pot si altii! Nu-ti convine, nu mai intra pe site !!!
    2010-03-26, 08:53:29 (89.122.173.*)
  10. de Issa:
    Pt.Filip Intra pe Google sau youtube.com si cauta Salina Ocnele Mari si o sa vezi.S-a deschis in sept.2009.Merita!
    2010-03-26, 08:55:17 (193.226.38.*)
  11. de nea gigi:
    @3."de anduelooo" lasa salinele si pune mana pe gramatica, altfel te expulzam in cort in fata luncii. Sau cand te duci pe acolo si te plictisesti intreaba-l pe Marean cum se conjuga verbul a fi...sau poate stie el pronumele si tu verbul ca altfel "poloezi" cititorii
    2010-03-26, 09:10:10 (86.121.2.*)
  12. de xena:
    Un singur lucru nu pot sa inteleg in ceea ce-i priveste pe cei ce isi dau cu parerea despre un lucru, un eveniment, orice, fara sa vi avut ocazia sau dorinta sa experimenteze sau sa cunoasca lucrul, faptul , evenimentul in discutie. Eu una pot sa spun ca in urma vizitei facute la Salina de acasa (ieri 25.03.2010) am ramas placut surprinsa de ceea ce am vazut. Am vazut in tara sau pe net si alte saline, atat naturale cat si construite, si aveam oaresce retineri in ceea ce priveste salinele ... una peste alta am luat decizia impreuna cu sotul sa o testam, vom merge pe rand cu fiul nostru care are o afectiune respiratorie ce necesita 2-3 vizite pe an la salina.
    2010-03-26, 09:26:36 (86.126.2.*)
  13. de xena:
    am revenit pt. a preciza ca ceea ce nu inteleg este: ce anume ii determina sa-si expuna o parere ce s-a format in lipsa de cunostiinta ?!?
    2010-03-26, 09:45:35 (86.126.2.*)
  14. de poe:
    probabil ca daca ar fi facut un club ar fi fost mult mai apreciati de cei care sunt impotriva unor astfel de initiative,suntem buni in critica ne caracterizeaza dar mai putin constructivi
    2010-03-26, 09:58:03 (92.80.214.*)
  15. de eu:
    Dar nu vede nimeni ca anduela si mona adica nr. 2 si 3 au acelas I.P.??? 86.124.215.
    2010-03-26, 10:09:29 (81.89.20.*)
  16. de klauss:
    unde exact este garii nr.84?
    2010-03-26, 10:34:09 (217.156.65.*)
  17. de unu:
    cum sa aiba acelasi ip?? nu vezi ca lipsesc ultimele 3 cifre ?? stii ce inseamna asta? ca exista un interval de 256 de persoane care ar fi putut posta
    2010-03-26, 11:01:21 (79.117.150.*)
  18. de adi:
    „Camera salină are o suprafaţă de 70 mp şi este a doua ca suprafaţă din ţară“ Deci mica :( pt. anduela: Macar "iei" au facut ceva. Tu ce ai facut? Probabil nici scoala.
    2010-03-26, 11:42:42 (91.206.82.*)
  19. de .:
    mai exact, 254.
    2010-03-26, 11:47:41 (89.122.111.*)
  20. de lumi:
    Andueloooo! Invata sa scrii, apoi sa te dai in stamba pe-aici! E valabil pentru toti care nu stiu sa scrie romaneste!
    2010-03-26, 12:05:00 (81.18.82.*)
  21. de Gura pacatosului:
    ??????Salina de la Ocnele Marii....era sub pamant de multi ani si avea deasupra si un lac sarat..ultima portine s-a surpat sau sta sa se surupe...dovada faptul ca multi au trebuit sa se mute in zone mai indepartate...Singur ii care au vazut-o au fost cei condamnati la ocna prin sec. XVI-XVII-XVIII.. Astmul afecteaza multa lume, dar se poate trata daca se iau masurii din copilarie...Ori nu poti sa te duci in fiecare zi la statiune...si apoi probabil ca in aceasta salina improvizata aerul este mai curat decat cel din parcul Romanescu. Probabil ca in urmatoarea faza , daca afacerile merg se vor face asfel desaline cu suprafete mult mai mariOmul se gandeste la sanatatea lui numai atunci cand nu mai poate si ar vinde tot ca sa se repare..Daca ne-am gandi macar o ora la sanatate..prin mers pe jos sau respirarea unui aer curat si de ce nu o alimentatien rationala..nu am mai sta prin mizeria de spitale sau la usa mediculuio de familie ..pentru retete compensate
    2010-03-26, 12:20:05 (92.80.195.*)
  22. de RADU MIHAI:
    Am fost la salina cu cel mic de 2 ori pana acum. Am facut si un abonament (rezonabil ca pret pentru 15 sedinte).Conditii excelente , personal amabil si cumsecade , furnizand informatii importante. Este un loc placut. Locul de joaca pentru cei mici (groapa cu nisip) este binevenit. Felicit pe cei ce au avut ideea si le doresc mult succes in continuare.Bravo inca o data.
    2010-03-26, 12:26:46 (82.77.65.*)
  23. de si piscina:
    Cand se va face in Craiova si cateva piscine acoperite?Pentru sport ,nu pentru fite!
    2010-03-26, 14:24:08 (109.166.131.*)
  24. de ptr "de si piscina":
    aubi bai nea' "de si piscina" o sa aibeti piscina cand o sa inveti si tu limba romana :)
    2010-03-26, 15:26:49 (86.124.210.*)
  25. de pt 24:
    vai mor tii tai de ratat. tu esti oligofren rau
    2010-03-26, 16:51:24 (151.81.130.*)
  26. de princess:
    si cat costa o sedinta?
    2010-03-26, 18:43:21 (79.117.149.*)
  27. de Loredana:
    @Klauss...Strada Garii sau fosta Carol, este exact strada care duce de la Universitate la Gara...ca si puncte de reper iti pot da :Policlinica Tommed si Gradinita nr 21 Tudor Vladimirescu,parca asta e acolo...daca nu gasesti,intrebi :)
    2010-03-26, 19:13:57 (86.122.151.*)
  28. de Sa stii...:
    Loreana ca strada Carol este fosta strada Garii..si nu cum ai scris tu.
    2010-03-26, 21:45:09 (79.117.216.*)
  29. de alpha:
    @de princess: Tarife abonamente: adulti 12 sedinte 15 sedinte 18 sedinte 24sedinte 140 160 180 230 Pensionari, insotitori, elevi, studenti 120 140 160 200 Copii sub 10 ani 100 120 130 170
    2010-03-26, 22:51:37 (86.124.211.*)
  30. de andreea:
    felicitari pt cei care au luat hotararea de a infiinta o salina chiar la noi acasa.nu luati in seama criticile anafabetilor care probabil nu stiu cum ii cheama nici cu buletinul in mana.bafta
    2010-03-26, 22:56:47 (82.132.139.*)
  31. de UN CETATEAN !!!:
    Nu am decit un singur lucru de comentat FELICITARI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!
    2010-03-27, 07:06:09 (92.80.204.*)
  32. de anonymous:
    De ce fiecare colt din minunatul Internet il folosim sa ne laudam, sa ne certam, sa ne aducem injurii si multe altele? V-ati gandit vreodata ca putem sa il folosim in mod constructiv? Va rog sa va ganditi bine inainte de a actiona/gandi !!!
    2010-03-27, 14:36:37 (86.124.215.*)
  33. de un interesat:
    Proiectul este unul de viitor. FELICITARI! Daca intr-adevar sunt corecte datele despre conditiile din salina (concentratia de sare din aer) sedintele sunt benefice. In plus faptul ca se va mai deschide inca o salina de suprafata in Craiova "in curand" (am vazut banner mare la complex Unirea - Salinele Roman) va genera concurenta si vom beneficia de servicii de calitate.
    2010-03-29, 00:19:32 (86.122.144.*)
  34. de otilia:
    Asteptam primele impresii de la cei ce au fost si s-au tratat la "salina de acasa" deoarece cred ca multa lume este interesata. Noi asteptam sa treaca sarbatorile si probabil ca vom face o vizita pentru a o vizita si a ne face o idee mai exacta.
    2010-03-30, 22:22:55 (86.124.217.*)
  35. de IIIII:
    .......SARE SI...........PIPER.. .....