Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Contact:

Adresa:
Str. Câmpia Islaz nr. 97A, Craiova
Telefon/Fax:
0251/413.100
0251/410.565
E-mail:
[email protected]

« Alte articole din categoria Economie

Pensii de magistraţi de peste 10.000 de lei pe lună

Economie - Dragoş GAVRILĂ
(citeste alte articole de acelasi autor »)



0 vizualizari
Luni, 15 Februarie 2010 - 19:34
Versiunea pentru tiparire
Marimea textului:

Cei mai fericiţi dintre pensionari par să fie cei din magistratură, cei de la Curtea de Conturi şi din aviaţia civilă. Numai în judeţul Dolj sunt 25 de astfel de persoane, cu pensii între 10.000 şi 15.500 de lei pe lună.Legea unitară a pensiilor ar fi actul prin care pensiile de care beneficiază anumite categorii socio-profesionale în urma legilor speciale ar urma să fie reduse la un nivel „decent“, comparabil cu restul pensiilor din sistemul public bugetar. Aceasta este concluzia declaraţiilor directorului Casei Judeţene de Pensii Dolj, Daniel Baciu, prezent sâmbătă la o conferinţă de…

 

Articolele mai vechi de 30 de zile pot fi accesate de abonatii premium. Abonaţi-vă acum cu numai 2 euro / lună la ediţia online a Gazetei de Sud. Ca abonat premium, aveţi acces total la articole, anunţuri şi arhiva GDS. Mulţumim! Click aici pentru abonare »

 

 

Comentarii

Gazeta de Sud nu este responsabilă juridic pentru conținutul comentariilor. Mesajele care conțin amenințări și cele vulgare, xenofobe sau rasiste nu sunt permise.

  1. de ADITA:
    Trebuie sa se faca o ierarhizare a cuantumului pensiilor.Chiar este vorba de abuz, de nesimtire ; mai au si pretentia ca sunt elevati.
    2010-02-15, 06:14:21 (79.117.156.*)
  2. de asdfghjkl:
    huuuuuuuuuuuuooooooo ooooooooooooo hotilor nu va ajunge MITA?huuuuuuuuuuuuuo ooooooooooooooooo
    2010-02-15, 09:10:32 (85.120.190.*)
  3. de abc:
    e frumois asa, 25 de pensii, pana acum erau milioane acum 25...Vă dau un exemplu la aviatori: în ultima lună, înainte de pensionare, li se pun tot felul de sporuri, de ore de zbor, astfel încât, atunci când se aplică acel procent de 80% pentru calcularea pensiei, iese practic o pensie mai mare decât salariul - vorbiti de parca asa se procedeaza mereu.. insa e vorba de doar cateva pensii, asta e economia pe care o anunta guvernul?cateva sute de milioane pe judet?si inca ceva, treaba e simpla sunt cazuri putine , le vor castiga in instanta.mai ales ca e vorba de magistrati.in plus ce se schimba, scad pensiile, si ale astora si ale restului de pensionari.adica astia in loc de 15000 vor lua 10000 iar bunica va lua in loc de 300 lei 200 lei.vai mama voastra si a celor care pun botul la vrajala de 2 lei pe care o aveti.ati distrus un sistem de invatamant pentru a prosti un popor intreg.
    2010-02-15, 09:21:46 (79.117.194.*)
  4. de cristea:
    aceasta categorie de profesie ar fi logic si drept sa nu fie renumerata mai mult de cit profesiile de rind. Minerii. medicii, pilotii, politistii si alte categorii de profesii care comporta risc si responsabilitate.
    2010-02-15, 10:21:38 (79.117.144.*)
  5. de mat:
    ramai prost si fara cuvinte.
    2010-02-15, 11:34:14 (79.116.12.*)
  6. de Titlu nesimtit, specific mentalitatii generale:
    Mda, atata scandal pt 25 de pensii... De-aia saraceste tara asta, ca sunt 25 de pensii foarte mari în judet. La nivel naţional, numarul pensiilor mari e nesemnificativ, ca si procent. Pe de alta parte, nu toti magistratii au pensiile alea. Cum nici salariile nu sunt alea care se vehiculeaza in presa. Invidia ne lipsea, ca-n rest suntem un popor reusit, le-avem pe toate...
    2010-02-15, 13:26:25 (109.166.128.*)
  7. de Curat, murdar!:
    Prin "ceatza" celor 25 de pensii cu adevarat "nesimtite' -sa vedem cat?-, niciun cuvintel despre reducerea (prin "inghetare"si nu ca procent din salariul mediu pe economie) pe termen lung a celor "simtite" pentru restul muritorilor de rand. Curat, murdar, dragule!
    2010-02-15, 14:06:24 (86.126.42.*)
  8. de sorry:
    Sa fim seriosi;toata lumea stie ca transportul cu avionul este cea mai sigura cale;atunci ce sa mai vorbim de soferii care transporta sau au transportat calatori timp de 15-20 de ani?Nu considerati ca platim"marele risc" numai la aviatori si la soferi nicicum?oare este corect?
    2010-02-15, 14:30:17 (92.80.238.*)
  9. de bibicu:
    Nu asi avea nimic impotriva magistratilor,atata timp cat acestia au dat hotarari corecte;dar ce facem in situatia actuala in care la CEDO sunt sute de dosare care incrimineaza Magistratura?Cred ca era buna Legea Macovei in sensul ca fiecare magistrat sa plateasca penal si material hotararile injuste(cu MITA)ptr.cei nedreptatiti!
    2010-02-15, 14:36:22 (92.80.238.*)
  10. de Nicu:
    Cele 25 de pensii sunt urmate de pensiile celorlati din justitie:personalul auxiliar din justitie au pensii de 9999lei/luna.Pentru 6 amice tu cred ca ai pensie deasta nesimtita.Sunt foarte multi cu pensii nesimtite desi ei nu au contribuit nici 10% din pensia lor nesimtita.Nu 25 sunt mii in situatia asta
    2010-02-15, 17:24:02 (79.117.163.*)
  11. de Gypsy:
    Sant curios daca din toata harmalaia asta va iesi ceva bun.Cred ca va fi luat la intrebari cel care a dat acceptul pentru lege si cel care a ,aplicat legea dupa cum a inteles el. Daca s-ar intampla asta cred ca se vor mai indrepta treburile in tara asta jefuita de hotii care stiu sa fure cu acte in regula.
    2010-02-15, 17:39:17 (79.117.150.*)
  12. de B.O.C.:
    Daca intereseaza GDS verificati cu cat le-au crescut salariile magistratilor......p leaca de la 5000 lei debutantul si ajunge la 15000 un procuror general sau judecator de la ICCJ.Scrieti un articol dl Dinu despre salariile NESIMTITE>>>>>>
    2010-02-15, 22:25:35 (86.122.144.*)
  13. de cineva:
    daca aceste salarii/pensii vi se par mari va intreb atunci c parere aveti despre salariile de la electrica gaz etc...ajung si la 300 milioane (vechi) aia ce pensie or avea?
    2010-02-15, 23:12:15 (82.253.213.*)
  14. de ginardo:
    bun asa un nesimtit din asta care lasa liberi pe strada infractorii sa ia o asa pensie si tinerii din ziua de azi muncesc de dim pana seara pt 8 mil uaaaaaaa!!!!! mancav-ar pamantu cu pensiile voastre si cu cine vi-le da !!!!
    2010-02-16, 03:08:38 (92.83.10.*)

Sumarul ediţiei:

Ultima ora

Actualitate