« Alte articole din categoria Economie
Scurte ştiri
Economie - NewsIn
(citeste alte articole de acelasi autor »)Firmele fără autorizaţie de mediu vor fi închise
Cinci operatori economici care deţin instalaţii de prevenire şi control a poluării nu au depus documentaţia pentru solicitarea autorizaţiei integrate de mediu, care trebuie obţinută până cel târziu la 30 octombrie 2007, a declarat ieri ministrul mediului, Attila Korodi. Cele cinci firme sunt Cerola SA, AXM Prod 93 SRL Craiova, IPCM SA Baia Mare, Cerealprod SA Galaţi şi Casirom SA Turda. „Aceştia intră sub incidenţa Directivei IPPC (prevenirea şi controlul integrat al poluării), potrivit căreia, până la 30 octombrie 2007, toate instalaţiile IPPC din România sau din orice stat membru UE trebuie să deţină autorizaţia integrată de mediu“, a spus ministrul. Potrivit acestuia, instalaţiile IPPC care nu deţin autorizaţia integrată nu mai pot funcţiona după această dată şi, dacă vor continua să funcţioneze, Comisia Europeană declanşează procedura de infringement împotriva statului respectiv. „Procedura de infringement înseamnă amenzi foarte mari, pe care ar trebui să le plătească statul român şi tocmai de accea autorităţile de mediu nu vor tolera ca agenţii economici să-şi continue activitatea şi, dacă nu se vor conforma până la termenul stabilit, vor fi închişi“, a spus Korodi.
650.000 de maşini, fabricate în România în 2010
România ar putea ajunge să producă 650.000 de automobile în 2010, dacă situaţia uzinei de la Craiova se va rezolva curând, susţine vicepreşedintele Automobile Dacia, Constantin Stroe. „Ştiu ce înseamnă reabilitarea unei uzine. Dacă se vrea, la Craiova uzina ar putea ajunge să producă 300.000 de automobile pe an la 18 luni de la preluare. Fabrica are o capacitate formidabilă şi, dacă o ţinem aşa, este în pagubă“, a spus Stroe, la conferinţa de prezentare a Salonului Auto Bucureşti. „Dacă aş fi membru al comisiei de privatizare al Daewoo, aş pune condiţii pe cel puţin zece ani de acum încolo, pentru a compensa o eventuală ofertă financiară slabă“, a menţionat vicepreşedintele Dacia. În prezent, fabrica de la Craiova are o capacitate de 150.000 de automobile anual, însă anul trecut a produs doar 25.000.
Primele de vacanţă au crescut veniturile
Românii au câştigat mai mult în luna iulie. Potrivit Institutului Naţional de Statistică, salariul mediu net s-a mărit cu aproximativ două procente. Lefurile au crescut în aproape toate sectoarele economiei, în principal datorită primelor de vacanţă acordate de angajatori. Salariul mediu net câştigat de români a crescut, în luna iulie, la 1.040 de lei, adică la 329 de euro. Ca şi în lunile precedente, cel mai mare salariu mediu net, de 938 de euro, se câştigă în activităţile de intermedieri financiare. La polul opus, cel mai prost plătiţi salariaţi sunt cei din industria de prelucrare a lemnului şi a produselor din lemn şi plută, cu excepţia mobilei. Aceştia au un venit mediu net de 193 de euro.