Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Contact:

Adresa:
Str. Câmpia Islaz nr. 97A, Craiova
Telefon/Fax:
0251/413.100
0251/410.565
E-mail:
office@gds.ro


« Alte articole din categoria Cultura

Scurte ştiri

Cultura

Versiunea pentru tiparire

Marimea textului:

Iubirea nu se vernisează

Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Dolj găzduieşte expoziţia de caricaturi a lui Aurelian Iulius Şuţă Şai, „Iubirea nu se vernisează“. Expoziţia caricaturistului din Târgu Jiu a fost prezentă şi la Toronto, la cenaclul Observatorul, şi „în Italia, pe stradă, pur şi simplu...“, după cum mărturiseşte chiar autorul său. Expoziţia nu „vorbeşte de dragoste ca o caricatură“. Punctul de plecare îşi are originea într-un studiu: „Cercetătorul suedez, medicul Nills Jakobson, a avut recent lugubra idee de a cântări o serie de muribunzi în momentul fatal. El a constatat că, indiferent de sex sau de vârstă, organismul uman pierde invariabil 21 de grame în clipa morţii. În conferinţa de presă organizată, Nills Jakobson a declarat că aceasta este greutatea sufletului. Vasăzică 21 de grame!“. De aceea există caricaturi reprezentând cele 21 de grame de suflet în expoziţia lui Şai.

Mirela MARINESCU

Colocviul „Marin Sorescu“, la cea de-a doua ediţie

Colocviul Internaţional de Exegeze şi Traductologie „Marin Sorescu“ a debutat ieri, cu conferinţa inaugurală susţinută de prof. univ. dr. Ion Pop, de la Universitatea „Babeş-Bolyai“ din Cluj-Napoca. Manifestarea se va desfăşura în perioada 22-24 februarie şi va cuprinde lansări de ediţii, dezbateri, conferinţe, mese rotunde, dar şi piese de teatru şi seri literare. Coordonatorii proiectului sunt Sorina Sorescu, Xenia Karo-Negrea şi Ion Buzera.

Mirela MARINESCU

Expoziţie integrală de pictură

Muzeul de Artă din Craiova va găzdui astăzi vernisajul expoziţiei integrale de pictură a lui Marin Sorescu. Este pentru prima dată când Bănia se va bucura de toate operele realizate de marele Sorescu, după ce anul trecut au fost prezentate doar câteva dintre lucrările sale. Porţile expoziţiei se vor deschide începând cu ora 19.30. Manifestarea va debuta cu câteva discursuri susţinute de Florin Rogneanu, Ruxandra Garofeanu, Virgil Mocanu.

Mirela MARINESCU

Planetariu la Craiova

Muzeul de Ştiinţe ale Naturii va găzdui, până la sfârşitul anului, un planetariu la Craiova. „Un grup de muzeografi ai Muzeului Olteniei a vizitat planetariile din Galaţi şi Bacău, în vederea realizării unei documentări privind construirea unui astfel de loc şi în Craiova. Am elaborat un proiect tematic. Sperăm ca, până la sfârşitul anului, să putem realiza un planetariu în cadrul Muzeului Olteniei, secţia Ştiinţele Naturii. La parter va fi un spaţiu dedicat paleontologiei, iar vizitatorii vor putea admira dinozauri şi mamuţi, pentru ca etajul al doilea să fie dedicat planetariului“, a precizat directorul Muzeului Olteniei, Mihai Fifor.

Mirela MARINESCU

 



 
Primeste zilnic prin e-mail cele mai importante stiri din Oltenia. Aboneaza-te acum la newsletter! »

  • Currently 3.75/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Notează articolul.

Nota curentă: 3.8 din 4 voturi





Comentarii

Gazeta de Sud nu este responsabilă juridic pentru conținutul comentariilor. Mesajele care conțin amenințări și cele vulgare, xenofobe sau rasiste nu sunt permise.




    Jiunimea Blog

    5 secunde - stiri instant
    Diverse:

    Vremea:
    Acum: 17°C.
    La noapte: 11°C.
    Mâine: 17°C. Detalii »

    Curs valutar:
    EUR: Tendinta 4.4662 lei
    USD: Tendinta 3.5538 lei








    Restaurante in Craiova
    Restaurante in Craiova

    Hoteluri in Craiova
    Hoteluri in Craiova

    Mobila in Craiova
    Mobila in Craiova

    Policlinici in Craiova
    Policlinici in Craiova



    Victor Sosea Design Blog Bogdan Danescu Fotojurnalism Blog Alexandru Virtosu Blog Anda Sosea - Cochilia
    Sumarul ediţiei: