Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Contact:

Adresa:
Str. Câmpia Islaz nr. 97A, Craiova
Telefon/Fax:
0251/413.100
0251/410.565
E-mail:
office@gds.ro


« Alte articole din categoria Casa si gradina

REŢETA SĂPTĂMÂNII

Tort Prikoke

Casa si gradina



Versiunea pentru tiparire

Marimea textului:

Ingrediente:

Blat: 6 ouă, 6 linguri de zahăr, 6 linguri de făină.

Cremă: 300 g iaurt, 4 linguri zahăr, 5 plicuri gelatină (40 g), 550 ml compot de vişine, 350 g frişcă vegetală, 3 plicuri zahăr vanilinat, 1 plic întăritor de frişcă, 200 g vişine fără sâmburi.

Pentru ornare: 650 grame frişcă, 3 plicuri întăritor de frişcă, 2 plicuri zahăr vanilinat, 1 esenţă de vanilie.

Mod de preparare:

Se face un blat din albuşurile bătute spumă la care se adaugă zahărul, gălbenuşurile, apoi făina. După ce se coace, se împarte în trei părţi. Se pune gelatina la înmuiat în compot, timp de 15 minute. Între timp, se amestecă iaurtul cu zahărul până se topeşte. Separat, se bate frişca împreună cu întăritorul şi zahărul vanilinat.

Se încălzeşte (dar nu se fierbe) gelatina şi se adaugă în iaurt, amestecând încontinuu. Această compoziţie se toarnă peste frişca bătută şi se amestecă bine. În tava cu fund detaşabil, tapetată cu folie, se aşază prima foaie de blat, apoi se pune jumătate din compoziţia cu frişcă. Peste ea se pune a doua foaie de blat, după care se ditribuie uniform vişinele, peste care se toarnă restul de compoziţie. Deasupra se pune a treia foaie de blat şi se împachetează în folie. Se pune în congelator pentru cel puţin două ore.

Când este rece, tortul se scoate din formă şi se îmbracă în frişca bătută cu zahăr vanilinat şi esenţă de vanilie, apoi se decorează după dorinţă.

Timp de preparare: 2 ore

Complexitate: medie

Menţiuni: Se taie după ce a stat o noapte la frigider.



 
Articole proaspete scrise de tineri, pentru tineri. Tu ai citit Jiunimea? »

  • Currently 5.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Notează articolul.

Nota curentă: 5.0 din 2 voturi





Comentarii

Gazeta de Sud nu este responsabilă juridic pentru conținutul comentariilor. Mesajele care conțin amenințări și cele vulgare, xenofobe sau rasiste nu sunt permise.




    Jiunimea Blog

    5 secunde - stiri instant
    Diverse:

    Vremea:
    Acum: 14°C.
    La noapte: 11°C.
    Mâine: 17°C. Detalii »

    Curs valutar:
    EUR: Tendinta 4.4662 lei
    USD: Tendinta 3.5538 lei








    Restaurante in Craiova
    Restaurante in Craiova

    Hoteluri in Craiova
    Hoteluri in Craiova

    Mobila in Craiova
    Mobila in Craiova

    Policlinici in Craiova
    Policlinici in Craiova



    Victor Sosea Design Blog Bogdan Danescu Fotojurnalism Blog Alexandru Virtosu Blog Anda Sosea - Cochilia
    Sumarul ediţiei:

    Ultima ora

    Opinii