21.7 C
Știri de ultima orăActualitateF1: Sebastian Vettel (Ferrari) a câștigat Marele Premiu al Australiei

F1: Sebastian Vettel (Ferrari) a câștigat Marele Premiu al Australiei

Pilotul german Sebastian Vettel (Ferrari) a câștigat Marele Premiu al Australiei, etapa inaugurală a Campionatului Mondial de Formula 1, ediția 2017, duminică, pe circuitul Albert Park din Melbourne, în fața britanicului Lewis Hamilton (Mercedes), plecat din pole position, scrie Agerpres.

Cvadruplul campion mondial nu mai câștigase un Grand Prix de la Singapore, din 2015, aceasta fiind cea mai lungă ”secetă” din cariera sa, de la prima victorie, reușită în 2008.

După ce și-a păstrat avantajul faptului că a pornit din pole position, triplul campion mondial Lewis Hamilton a fost dezavantajat de strategia de cursă. Britanicul a intrat la boxe înaintea germanului, aflat imediat în spatele său, în turul 17 al cursei, și a ieșit în plin pluton, în spatele olandezului Max Verstappen (Red Bull), lăsându-l pe Vettel să se desprindă în frunte.

Vettel a fost cronometrat pe 302 km cu timpul de 1 h 24 min 11 sec 670/1000 (medie orară de 215,409 km), fiind urmat de Lewis Hamilton, la 9 sec 975/1000, și de finlandezii Valtteri Bottas (Mercedes), la 11 sec 250/1000, Kimi Raikkonen (Finlanda/Ferrari), la 22 sec 393/1000, olandezul Max Verstappen (Red Bull-TAG Heuer), la 28 sec 827/1000, etc.

Nu mai puțin de șapte piloți au abandonat, Alonso, Magnussen, Stroll, Ricciardo, Ericsson, Palmer și Grosjean.