18.4 C
marți, 16 aprilie, 2024
Știri de ultima orăActualitateGimnastele României, pe locul șase, la Campionatele Europene. Mâine sunt finalele pe aparate

Echipa feminină de gimnastică a României s-a clasat pe locul al șaselea, în această seara, în finala pe echipe din cadrul Campionatelor Europene ce se desfășoară în perioada 25 mai – 5 iunie, în Elveția.

Sportivele noastre au început concursul la paralele, unde au obținut 39.066 puncte (12.733 – Anamaria Ocolișan, 13.100 – Maria Holbură și Anda Butuc – 13.233). După ce a trecut de cel mai slab aparat al său, echipa s-a mutat la bârnă. Cătălina Ponor a fost răsplătită cu aplauze de public după un exercițiu foarte bun, notat cu 14.600. Maria Holbură a luat mai puțin decât în calificari – 12.900, în vreme ce Anda Butuc a reușit o notă de 13.000. În total, 40.500 la bârnă pentru România. A urmat solul, unde Anamaria Ocolișan a înlocuit-o pe Silvia Zarzu (12.733 în calificări) și a obținut 13.266. Maria Holbură a primit 13.633, iar Cătălina Ponor a impresionat, din nou, prin eleganță și dificultate, așa cum a făcut-o și acum 12 ani, la Jocurile Olimpice de la Atena, când a luat aurul la sol sau în 2012, la Londra, când a urcat pe cea de-a doua treaptă a podiumului. Sportiva în vârstă de 28 de ani a fost notată, astăzi, cu 14.566, iar după 3 rotații, echipa României acumulase 121.031 puncte și era pe locul 7. În ultima rotație, gimnastele nostre au evoluat la sărituri, unde au obținut Maria Holbură – 13.733 (a înlocuit-o pe Silvia Zarzu – 13.600 în calificări), Anamaria Ocolișan – 14.766 și Cătălina Ponor – 15.066, cea mai mare notă din concursul de astăzi al României și singura peste 15. Fetele au mai urcat un loc după acest aparat și au încheiat concursul pe 6, după Rusia, Marea Britanie, Franța, Elveția și Italia, dar înaintea Germaniei și a Ungariei.

De specificat este faptul că, din echipa României, au lipsit sportive de bază ale lotului feminin de gimnastică: Larisa Iordache (vicecampioană mondială în 2014 și medaliată cu bronz, anul trecut, la CM de la Glasgow), Diana Bulimar și Laura Jurca, toate trei accidentate sau în recuperare.

Mâine, în ultima zi de concurs, vor avea loc finalele pe aparate. Singura din echipa senioarelor care va evolua mâine este Cătălina Ponor, calificată cu a treia notă atât la bârnă, cât și la sol. Junioarele vor concura la sărituri (Denisa Golgotă și Olivia Câmpian), bârnă (Ioana Crișan și Carmen Ghiciuc) și sol (Denisa Golgotă și Olivia Câmpian).

Până acum, România a câștigat 3 medalii la Campionatele Europene de Gimnastică: două de argint prin Marian Drăgulescu, la sol și sărituri, și una de bronz cu echipa junioarelor.