6.2 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăActualitateJudo: Trei craioveni au urcat pe podium la Campionatul Balcanic U18

Judo: Trei craioveni au urcat pe podium la Campionatul Balcanic U18

Theodora Bleaju (în alb) a câștigat medalia de argint (foto: Claudiu Tudor)

Campionatul Balcanic de judo U18, desfășurat în Sala Polivalentă din Craiova, s-a încheiat astăzi. Sportivii craioveni au cucerit trei medalii. Theodora Bleaju (CS Universitatea Craiova) a obținut argintul la categoria 48 kilograme, iar Ruth Badea (CSM – LPS „Petrache Trișcu” Craiova, 40 kg) și Robert Pasăre (CS Universitatea Craiova, 55 kg) s-au clasat pe locul trei. Sportivii sunt pregătiți de Mihai Voinea și Adrian Nicola.

România a obținut 15 medalii, dintre care două de aur, șase de argint și șapte de bronz.

Competiția a reunit peste 200 de sportivi din nouă țări, România, Turcia, Serbia, Muntenegru, Grecia, Macedonia, Bulgaria, Bosnia și Herțegovina și Albania, și a fost organizată de CSM Craiova, în parteneriat cu CS Universitatea Craiova, LPS „Petrache Trişcu“, DJST Dolj, Sala Polivalentă şi Primăria Craiova.