21.7 C
Știri de ultima orăActualitateFotbal: Universitatea Craiova - Gloria Bistriţa 1-2

Fotbal: Universitatea Craiova – Gloria Bistriţa 1-2

Universitatea Craiova a pierdut, scor 1-2, partida disputată pe teren propriu cu Gloria Bistriţa, în etapa a 16-a a Ligii 1.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul  10, prin Junior Moraes, în urma unui contraatac. Mădălin Ciucă a reuşit să egaleze în minutul 28, şutând  în plasă cu latul o minge reluată mai întîi de Mihai Costea din voleu. Bistriţa a marcat al doilea gol în minutul 42, prin acelaşi Moraes, tot la capătul unui contraatac.

Acesta a fost primul meci al Ştiinţei fără Victor Piţurcă pe bancă, tehnicianul fiind suspendat patru etape.

Craiova rămâne fără victorie pe teren propriu din runda a 10-a, când a învins pe Universitatea Cluj, şi a bifat astăzi a treia înfrângere consecutivă pe stadionul Ion Oblemenco.

În etapa a 17-a, ultima a turului, Universitatea se va deplasa la Mediaş.

Universitatea Craiova : Stanca – Ciucă, Stoica, Găman,  Bărboianu – Dilevsky – Wobay (min. 62 Gângioveanu), Ologu,  Dina (min. 80 Stoianof), M. Costea (min. 59 Fl. Costea)  – Al. Piţurcă. Antrenor: Eugen Neagoe.

Gloria Bistriţa: Albuţ – Achim, Szukala, Năstase (min. 79 Tudose), Ciprian Petre – Anton, Mureşan, Săceanu, Băjenaru (min. 71 Mărginean) – Predescu- Moraes Junior (min.72 Bruno Moraes). Antrenor: Nicolae Manea.