17.8 C
Știri de ultima orăActualitateJudo: Andreea Chiţu a câştigat Cupa Europei

Judo: Andreea Chiţu a câştigat Cupa Europei

Sportiva Andreea Chiţu a câştigat ieri Cupa Europei la judo la categoria 57 de kilograme, competiţia având loc în localitatea Boras din Suedia, informează mediafax.ro. În grupa B preliminară, Andreea Chiţu a avut trei victorii consecutive, calificându-se în semifinale, fază în care a învins-o şi pe sportiva germană Hannah Bruek. În ultimul act, sportiva antrenată de Florin Bercean a trecut de olandeza Carla Grol, câştigând medalia de aur.

La categoria 48 de kilograme, Violeta Dumitru a câştigat grupa B preliminară, dar a cedat ulterior în semifinale, în lupta cu Amelie Rosseneau (cea care a câştigat concursul), dar şi în recalificări, unde a înfruntat-o pe Sabine Goller (Germania), ocupând locul cinci la finalul competiţiei.

La 52 de kilograme, Ioana Matei a ajuns în recalificări, unde a fost învinsă de rusoaica Ekaterina Buratseva, astfel că a încheiat competiţia din Suedia pe locul cinci.