Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Contact:

Adresa:
Str. Câmpia Islaz nr. 97A, Craiova
Telefon/Fax:
0251/413.100
0251/410.565
E-mail:
office@gds.ro


« Alte articole din categoria Actualitate

„Medicii mi-au omorât copilul“

Actualitate - Cosmin ŞERBAN
(citeste alte articole de acelasi autor »)


Versiunea pentru tiparire

Marimea textului:

După efectuarea necropsiei, medicul legist a stabilit, ieri, că băieţelul de doi ani, din comuna Cârlogani, care a decedat luni seară la spitalul din Slatina, după ce s-a înecat cu boabe de porumb fiert, a avut o moarte violentă. Tatăl copilului spune că va da în judecată cadrele medicale, iar Parchetul de pe lângă Tribunalul Olt s-a autosesizat cu privire la moartea micuţului.

Medicul legist care a efectuat ieri necropsia copilului din Cârlogani, decedat luni seară după ce s-a înecat cu boabe de porumb fiert, a declarat că băieţelul a avut parte de o moarte violentă prin asfixiere. Copilul avea bronhiile principale obturate, una cu un bob de porumb şi una cu o coajă de sămânţă de floarea-soarelui. „Moartea a fost violentă şi s-a datorat asfixierii acute mecanice prin aspirarea de corp străin. La necropsie s-a constatat că bronhiile principale erau obturate, una de un bob de porumb şi cealaltă de fragmente dintr-o coajă de sămânţă de floarea-soarelui“, a declarat medicul legist Sorin Lesnic.

Părinţii susţin că băieţelul îşi revenise

Luni, Marius Ciucă, băieţelul de doi ani, se afla, împreună cu sora şi cu părinţii săi, în curte şi mâncau porumb fiert. La un moment dat, copilul s-a înecat cu câteva boabe de porumb şi a început să se simtă rău. Tatăl lui l-a luat în braţe şi a ieşit cu el la poartă, iar mama a început să strige după ajutor la vecini. Preotul satului a anunţat incidentul la 112. La locul evenimentului au ajuns un echipaj de la SMURD şi unul de la Ambulanţă. Au stabilizat copilul şi l-au transportat la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Slatina. După aproximativ două ore, Marius a murit. Ştefania şi Costel Ciucă, părinţii copilului, susţin că băieţelul lor îşi revenise în timp ce era transportat cu salvarea la spital. „Doctora care era în salvare ne-a spus că băiatul nostru îşi revenise. La un moment dat chiar a plâns şi a strigat «tati»“, a spus, plângând, mama micuţului.

Vor da în judecată medicii

Părinţii lui Marius Ciucă vor să se facă dreptate şi spun că vor da în judecată medicii. „Îi voi da în judecată pentru că mi-au omorât copilul. Nu îi voi lăsa aşa pe medici“, a spus Costel Ciucă.
Cornel Moisă, medicul de la Urgenţe care a primit copilul, nu a vrut să comenteze acest caz. „Nu comentez. Conducerea spitalului vă va da toate detaliile“, a declarat doctorul Moisă.

Cazul nu trebuia tratat la Slatina

Cazul micuţului din Cârlogani nu trebuia tratat la SJU Slatina, este de părere medicul legist Sorin Lesnic. Potrivit acestuia, spitalul din Slatina nu dispune de aparatură şi de medici specialişti care să rezolve cazurile de acest gen. „Spitalul din Slatina nu dispune de aparatură şi de medici specialişti care să rezolve un astfel de caz. Vom analiza şi vom stabili dacă există culpă medicală. Copiii, în special, sunt o urgenţă majoră şi sunt transferaţi la Craiova, unde au aparatură necesară şi medici specialişti care pot să rezolve astfel de cazuri“, a mai declarat medicul Lesnic.

Inadvertenţe

Surse din cadrul SJU Slatina au confirmat ieri că au dispărut anumite documente medicale din dosarul băieţelului de la Cârlogani. Potrivit acestora, ar fi vorba de un act prin care se atesta faptul că băieţelul respira aproape bine, în procent de 97%.
Deşi cadrele medicale de la Ambulanţă le-au spus părinţilor că băiatul îşi revenise, medicii din spital susţin că acesta se afla în comă de gradul III/IV.
„Copilul a fost adus la Urgenţe cu diagnosticul comă de gradul III/IV. A fost intubat, i-au fost acordate toate îngrijirile necesare şi a fost diagnosticat cu insuficienţă respiratorie acută. Băieţelul din Cârlogani respira, dar era inconştient. I-a fost făcută o traheostomie, însă nu şi-a mai revenit. La ora 21.00 a fost declarat decesul“, a spus doctorul Elena Stoicea, de la SJU Slatina.
Medicul legist care a afectuat ieri necropsia a confirmat faptul că există inadvertenţe în acest caz, precizând că datele de la Ambulanţă nu coincid cu cele ale spitalului. „S-au constatat nişte inadvertenţe în documentele medicale. Anumite date medicale nu concordă, adică cele de la salvare cu cele de la spital, şi acestea vor fi cercetate. S-a demarat şi o anchetă de către poliţie, pentru a se stabili cauzele care au dus la decesul copilului“, a adăugat Lesnic.

Parchetul s-a autosesizat

Procurori ai Parchetului de pe lângă Tribunalul Olt s-au sesizat din oficiu, ieri, cu privire la moartea micuţului Marius Ciucă. În cauză s-a constituit dosar penal şi se efectuează cercetări pentru ucidere din culpă şi abuz în serviciu contra intereselor persoanelor.
În urmă cu trei luni, conducerea spitalului din Slatina a fost destituită, după ce un copil de nouă ani, adus cu o simplă fractură la mână, a murit.


 
Articole proaspete scrise de tineri, pentru tineri. Tu ai citit Jiunimea? »

  • Currently 4.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Notează articolul.

Nota curentă: 4.0 din 3 voturi





Comentarii

Gazeta de Sud nu este responsabilă juridic pentru conținutul comentariilor. Mesajele care conțin amenințări și cele vulgare, xenofobe sau rasiste nu sunt permise.

  1. de copilul respira "aproape bine"?:
    Cum ,Doamne iarta-ma,mai putea respira "aproape bine"cu ambele bronhii obturate cu boabe de porumb si coji de seminte? Astea sunt alimente pentru un copil de doi ani?Culmea este ca tocmai vinovatii de moartea copilului tipa acum si acuza pe altii,culmea ,sustinuti de presa si de medicii de pe salvare care nu au curajul sa spuna ca nu prea mai ai cum sa-ti revii cand ai bronhiile infundate,iar in lipsa respiratiei este cam greu sa fii constient si strigi dupa tata.De ce nu i s-a facut traheostomie acolo ,in salvare?Atunci poate ar fi avut o sansa.
    2010-08-19, 07:58:29 (79.117.153.*)
  2. de kmeleon:
    Traheostomia s-a facut de pomana, corpul strain fiind situat sub spatiul glotic. Trebuia adus la Craiova , unde exista bronhoscop cu aspiratie autonoma. Poate ca mura in salvare, poate se reusea extragerea corpului... aa , dar stai, ca la Craiova sunt neorocitii aia spagari si incompetenti .. nu , nu, trebuia dus cu avionul in Elvetia. Acolo sigur avea zile.
    2010-08-19, 08:06:17 (79.117.196.*)
  3. de cititor:
    Handicapatii dracului, mai aveti grija de copii si nu mai dati vina pe medici ca de aia s-a ajuns aici si pleaca toti sau refuza sa mai trateze cazuri dificile!
    2010-08-19, 08:25:26 (193.230.156.*)
  4. de cititor 1:
    In loc sa aiba grija ce mananca copilul se da vina pe medici. Copil la 2 ani in nici un caz nu mananca boabe de porumb si seminte. Ar trebuit inceputa urmarirea penala impotriva parintilor.
    2010-08-19, 08:54:39 (86.122.152.*)
  5. de doctoru:
    de cateva zile a inceput campania impotriva sistemului sanitar. ni se da o tema de discutie ca sa nu mai vorbim despre saracie, incompetenta, furturi din banii publici. ar mai trebuie judecati si niste parinti pentru rele tratamente aplicate copiilor, omor prin imprudenta.
    2010-08-19, 09:03:46 (82.77.174.*)
  6. de istoricul:
    Procurorii, de, mai boi decat presa si parintii. Pai dosarul trebuia deschis pe numele parintilor, pentru neglijenta. Ce sa faca un medic, cand iti vine un caz de acest tip, in care nu stii nimic ? Minuni? Acestea se fac numai la BIserica. Culmea este ca autoritatile statului isi canalizeaza eforturile in directii gresite. Parinti handicapati, fac umbra pamantului degeaba !
    2010-08-19, 09:45:38 (89.137.87.*)
  7. de .......yo......:
    singurii vinovatzi sun doctorii pt k niki makr nu stiu p ce lume traiesc.....lipsa de profesionalism....pr arerea mea este k toate cedrele dn acel spital sa primeasca un minim de 15 d puscarie....fara bani niki nu se uita la tn....oameni fara suflet...
    2010-08-19, 10:39:48 (89.119.52.*)
  8. de "Escu :
    nu e foarte complicat sa faci un copil e mai greu sa-l cresti .aceste primate ,asa zisi parinti ar trebui sa stie ca pana la varsta de 3-4 ani nu se da asa ceva unui copil ,sau daca chiar vroiau sa-l hraneasca cu porumb acesta se putea mixa.ce sa le ceri acestor primate ? acum vor pretentii ....cu ce-i mai ajuta ? sau vad in asta o ocazie de a intra in posesia unor bani ? rusine sa le fie ! stai in curte si mananci porumb ...nu mai vb de conditiile de igiena care presupun ca de asemenea lasa de dorit .rusine de asemenea si celor care denigreaza cadrele medicale.mie nu mi-s-a intamplat sa mi se cera ceva si am beneficiat de serviciile celor de la judetean de la craiova.oamenii si-au facut treaba cu responsabilitate si profesionalim si la final,la externare am dat ca am vrut dar nu ca mi s-a impus .
    2010-08-19, 10:54:11 (86.124.213.*)
  9. de carcotas:
    Nu vi-se pare cel putin ciudat ca, imediat dupa ce maretulcarmaci a zis ca medicii sa plece a inceput aceasta adevarata campanie de presa si tv impotriva medicilor?Au fost si vor fi cazuri disperate ,in care medicul nu mai are ce face,niciodata ,insa ,nu au fost scosi la stalpul infamiei ca acum.Acum se duce o campanie sustinuta impotriva sistemului de sanatate si aceasta campanie este provocata de presedintele statului si sustinuta de cantacii lui apoi preluata de tot felul de oameni care isi dau cu parerea manati fie de experiente nefericite cu sistemul medical fie in necunostinte de cauza,inghitind ca pelicanul ce li-se servesta.Poate nu ar strica sa pierdeti ceva timp vizionand filmele "doctor Haus "si "spitalul de urgenta",asa va veti da seama ca si medicii sunt tot oameni si au puteri limitate.Cand nu avem probleme de sanatate ii injuram.Cand avem nevoie de ei asteptam minuni Dumnezeiesti.Daca ne fac bine ii injuram din nou.Da.Este adevarat ca si in sistemul medical sunt si nemernici .In ce sistem nu sunt?A generaliza ca toti sunt la fel este o mare greseala.Peste tot sunt nemernici,dar nu toti sunt nemernici.Peste tot exista si oameni minunati;oameni bine pregatiti,cu dragoste de meserie,cinstiti si altruisti.Pe aceia nu-i vedem.Preferam sa spunem ca toti medicii sunt tampiti si spagari si habar nu au de mesere;ca toti profesorii sunt niste prosti si ciubucari;ca,in general,spagarii,ciu bucarii,prostii si tampitii s-au adunat in sistemul bugetar.Dragilor si pompierii si oamenii de la SMURD ce v-au starnit admiratia in cazul maternitatii Giulesti sunt bugetari.Ma intreb cum de nu va dati seama ca majoritatea hahalerelor s-au adunat in clasa politica (desi si pe acolo mai sunt ceva oameni de bun simt,putini ,e drept) si atata timp cat clasa politica isi baga nasul in scoli,in spitale,in politie,pompieri sau alte sectoare ,vom avea parte de tot felul de "idei traznite"privind sectoarele respective.Este normal sa nu mearga ceva bine cand sectorul respectiv este condus de oameni de alta meserie,care habar nu au ce conduc si sunt la cheremul sefilor de partid.
    2010-08-19, 11:00:00 (79.117.154.*)
  10. de Nestor:
    Daca exista un bronhoscop la spitalul din Slatine copilul era salvat. Din pacate l-a ucis subfinantarea sistemului, dar mai ales inconstienta imbecila a asa-zisilor parinti.
    2010-08-19, 11:37:32 (160.62.4.*)
  11. de copilul a fost vinovatul fara vina:
    Dumnezeu sa-l ierte si sa se odiheasca in pace pe micutul Marius! Deh, pacatele parintilor le platesc copiii!
    2010-08-19, 12:23:43 (109.166.137.*)
  12. de elena:
    E inadmisibil ca un spital jud. sa nu aiba un bronhoscop la sectia orl. Si daca ar fi avut, decat 1-2 specialist ar fi avut competenta, sunt sigura. Daca acestia nu ar fi fost de servici, zadarnic. Am patit eu la Craiova, dar cu alt diagnostic. Un singur medic stia sa foloseasca acel aparat, si cum era in concediu de maternitate, a trebuit sa plec la orl Panduri Bucuresti. Mai au aparat la Spitalul Militar Craiova, dar nu am stiut atunci.
    2010-08-19, 12:58:27 (79.117.196.*)
  13. de gaby:
    bai astea de la slatina....acolo ce spital este nene?toti care ajung acolo mor 100%.....sunt de parere k mai bine sa il inchida....pacat de copilasul acela.....Dumnezeu sa-l ierte!!!
    2010-08-19, 14:40:23 (109.53.6.*)
  14. de Cititor:
    Excelent comentariu, Carcotas! Asa e, ai perfecta dreptate. Toti slugoii PDL-isti se inghesuie sa denigreze pe medici si pe profesori ca sa legitimizeze masurile aberante luate de clasa politica incompetenta si corupta care ne conduce. Nimeni nu scoate o vorba despre faptul ca spitalele romanesti sunt dotate ca acum 100 de ani si ca personalul medical este insuficient . Iar dspre salarii, ce sa mai vorbim?! Daca s-ar putea ca oamenii astia sa munceasca gratis ba chiar sa aduca ei bani de acasa, ar fi bine. Si culmea e ca se si intampla. Stiu asistente care aduc de acasa detergent si stiu si doctori care aduc medicamente pe care le platesc din buzunar. Sunt doctori care fac minuni si salveaza cateva vieti poate intr-o singura zi. Dar despre astia nu o sa vezi un cuvant scris in presa. Asa e, mai fac si greseli, mai sunt si medici fara chemare pentru meseria asta, mai sunt si incompetenti. Vorba romaneasca: "padure fara uscaciuni nu exista!" Dar a sa profiti de niste cazuri izolate si sa denigrezi in asa-hal o intreaga categorie sociala, e mult prea mult. La fel si cu profesorii. Un singur exemplu: in fiecare an se face atata tam-tam cu notele obtinute la examenul de titularizare. E foarte bine ca examenul este dur si examinatorii exigenti, e foarte bine ca se iau si note mici. E stiut faptul ca cei care iau sub nota 7 NU primesc post! Dar exista totdeauna si polul opus. Exista foarte multi tineri cu note de peste 9 si chiar de 10. Eu personal cunosc cativa. De ei de ce nu pomeneste nimic presa? Ar trebui sa le fie rusine jurnalistilor si slugilor PDL-iste. Pentru cativa bani isi vand sufletul.
    2010-08-19, 17:04:13 (86.126.7.*)
  15. de citogenie = 1000 euro/zi:
    ce comenturi lungi parca si in filme xxx ar dura asa. tipareste tapu bani fara sange pe ochi cainesti piromane suprimate prin viol abia ieftiniram un stadivarius ,facem focu de revelion cand se resudeaza relatia cez cu beetera 300.000 / 12.000 caini arsi de ziua 17levi
    2010-08-19, 18:08:08 (79.117.186.*)
  16. de taranu':
    Campania impotriva sist. sanitar are bataie lunga! Se urmareste introducerea sistemului de asigurai de sanatate IN TOTALITAE PRIVAT ca in USA ceea ce inseamna o gramada de bani pentru unii. Obama incearca schimabrea sistemului. Doritorilor de asigurari numai private le recomand documentarul Sicko - M/ Moore. Da Doamne sa gresesc!
    2010-08-19, 21:18:10 (79.117.168.*)
  17. de Carol:
    Cand pacientii in stare foarte grava ajung la spital si sunt SALVATI, nimeni nu mai comenteaza nimic despre aceste cazuri ci sunt date uitarii si ingropate repede in timp. DE CE ? Pentru ca nu fac zgomot…Nu au priza la public…Nu fac audienta astfel de evenimente medicale finalizate cu succes… Nu intarata cainii... Cand se intampla un astfel de eveniment neplacut, multi arunca cu pietre si bolovani in medici ii denigreaza, considerand ca ei sunt principalii vinovati in aceasta speta, chiar daca respectivi medicii au facut tot ce le-a stat in putinta pentru a ajuta/a salva pacientul. Poate ca au fost pacienti adusi la spital intr-o stare mult mai grava decat cea a copilului de doi ani din Cârlogani si au fost salvati, despre aceste cazuri grave rezolvate cu succes in care pacienti au plecat acasa pe picioarele lor, nu se scrie si nu se vorbeste nicaieri, nimeni nu isi aminteste. A spune acum, in cazul de fata ca singurul vinovat este medicul de garda de la UPU este, EXECRABIL! Vinovati i ar trebui cautati chiar si printre cei care nu stiu nimic altceva decat sa acuze (presa, organe de ancheta), chiar si printre cei multi care traiesc in aceasta tara si trec indifernti pe langa toate dificultatile intalnite in aceasta societate bolnava... Statul Roman ar trebuie sa se simta vinovat pentru ca este nepasator, pentru ca mor oameni in curtea lui si nu face mai nimic... pentru ca nu creeaza conditii pentru o buna dezvoltare a copiilor/a oamenilor care traiesc in aceasta tara.
    2010-08-23, 17:50:34 (92.83.13.*)
  18. de zic si eu:
    sunt de acord, parintii sunt de vina! dar se mai intampla si accidente, asta nu inseamna ca ii lasam pe unii oameni sa moara , stabilind intai cine e vinovat si cat de mult.
    2010-09-04, 13:52:36 (79.117.153.*)



Jiunimea Blog

5 secunde - stiri instant
Diverse:

Vremea:
Acum: 14°C.
La noapte: 13°C.
Mâine: 21°C. Detalii »

Curs valutar:
EUR: Tendinta 4.4662 lei
USD: Tendinta 3.5538 lei








Restaurante in Craiova
Restaurante in Craiova

Hoteluri in Craiova
Hoteluri in Craiova

Mobila in Craiova
Mobila in Craiova

Policlinici in Craiova
Policlinici in Craiova



Victor Sosea Design Blog Bogdan Danescu Fotojurnalism Blog Alexandru Virtosu Blog Anda Sosea - Cochilia
Sumarul ediţiei: