Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Contact:

Adresa:
Str. Câmpia Islaz nr. 97A, Craiova
Telefon/Fax:
0251/413.100
0251/410.565
E-mail:
office@gds.ro

« Alte articole din categoria Actualitate

Facultatea de Drept din Craiova reintroduce examenul de admitere

Actualitate - Ana DĂNESCU
(citeste alte articole de acelasi autor »)



0 vizualizari
Miercuri, 24 Februarie 2010 - 19:45
Versiunea pentru tiparire
Marimea textului:


În an de criză, când unele facultăţi reuşesc cu greu să strângă studenţi pentru a-şi ocupa numărul de locuri disponibile, conducerea Facultăţii de Drept şi Ştiinţe Administrative din cadrul Universităţii din Craiova anunţă reintroducerea examenului de admitere pentru studiile de licenţă, după ce, timp de şase ani, a experimentat admiterea pe bază de dosar.Elevii din anii terminali care şi-au propus să ajungă jurişti, visând să devină studenţi ai Facultăţii de Drept din Craiova, trebuie să se pregătească serios, deoarece din sesiunea iulie 2010 vor da din nou examen. Acesta va consta dintr-o probă scrisă de…

 

Articolele mai vechi de 30 de zile pot fi accesate de abonatii premium. Abonaţi-vă acum cu numai 2 euro / lună la ediţia online a Gazetei de Sud. Ca abonat premium, aveţi acces total la articole, anunţuri şi arhiva GDS. Mulţumim! Click aici pentru abonare »

 

 

Comentarii

Gazeta de Sud nu este responsabilă juridic pentru conținutul comentariilor. Mesajele care conțin amenințări și cele vulgare, xenofobe sau rasiste nu sunt permise.

  1. de Smartmedia:
    BRAVO !!! ... m-am saturat sa vad mii de cretini care nu dau examen de admitere ... si apoi stau prin baruri 4-5 ani de zile ! Zilele trecute am avut treaba pe la Automatica ... si uitasem cum ararat ... m-am simtit strain ! Foarte multi stupefiati ca se mai fac si cursuri i-auzi ... cu tigara in gura pe holuri ... 2 din 10 aveau o mapa la ei !
    2010-02-24, 02:18:17 (86.124.210.*)
  2. de Dan Rotariu:
    Au PDA-uri si smart-phone-uri, inregistreaza! :)) totusi nu va faceti iluzii, numarul de locuri nu se reduce, iar subiectele nu vin de la Bucuresti, deci e doar o schimbare de forma, nimic mai mult. Unii vor lua si bani pe subiecte, e atat de simplu! Deasemenea va creste cota meditatorilor care fac subiectele! Off, ce lume capitalista murdara e!
    2010-02-24, 02:21:44 (86.124.215.*)
  3. de Ela:
    In sfarsit! Sa urmeze si celelalte facultati exemplul Facutltatii de Drept! Eu am dat examen de admitere ce a constat in 4 probe in 1995 la Facultatea de Litere, la Limbi Straine si am absolvit facultatea sefa de promotie in 1999. Am terminat luceul la matematica-fizica, la profil real, iar media de la bac era probabil mai mica decat a vreunei "umaniste" de pe la Cuza care nu stia sa rezolve o ecuatie de gradul doi sau trei, insa care, nefiind obligata sa dea examen si la matematica, termina cu medie mai mare decat mine , asta neimsemand nicidecum ca ar fi fost mai isteata sau mai pregatita. Eu a trebuit sa dau examen la bac si la matematica, la care proba au fost subiecte extrem de grele, cu un grad de dificultate foarte ridicat, la nivel de olimpiada nationala. Asa ca, sa se reintroduca examenul de admitere la facultati, sunt candidati foarte buni care nu pot acum ocupa un loc la buget din cauza "zecistilor" de la alte profile
    2010-02-24, 02:28:45 (76.121.208.*)
  4. de pensie speciala:
    si cu aia care au absolvit, 6 generatii, ce facem ?
    2010-02-24, 05:39:29 (90.16.40.*)
  5. de gabs:
    cred ca si profesorii de la drept ar trebui sa fie trecuti prin sita recalificarii morale ,deoarece unii dintre ei ,in special cei tineri , se cred mai dumnezei decat d-zeu.
    2010-02-24, 07:52:10 (79.117.159.*)
  6. de pt. nr. 1:
    ce ai cu ei daca stau cu tigara in gura pe holuri?atita timp cit nu scrie fumatul interzis, e treaba lor, sint adulti. sau n-ai observat?iar dati vina pe cine nu trebuie? ei sint produsul unei societati bolnave, formata de adulti, toti sintem responsabili.cind eu, tu si toti parinti din tara vor cere SCHIMBAREA si atitudinea studentilor fata de invatatura se va schimba.ok?
    2010-02-24, 07:57:00 (79.117.194.*)
  7. de Iulia:
    suuper tare!! ar trebui sa se deala TOATE facultatile examen...sa se mai faca o partajare..sa aiba si facultatea o insemnatate
    2010-02-24, 08:07:16 (81.181.145.*)
  8. de xfile:
    mie imi plac studentele ...alea care stau cu trabucul in gurà :)
    2010-02-24, 08:10:31 (79.117.211.*)
  9. de lucy:
    Este o idee geniala cu introducerea examenului pentru ca ,,colcaie" facultatile de inculti,unii nu stiu nici cum se completeaza o cerere, unii merg la facultate pentru a prezenta moda,dar daca au bani ce mai conteaza sa stii si carte,de aceea se intimpla multe in tara aceasta in special in justitie
    2010-02-24, 08:36:48 (92.80.237.*)
  10. de @ela:
    si pe tine cine te-a pus frustrato sa dai la mate-fizica daca aveai "vocatie" pt. facultatea de drept? sau si la drept tu in loc sa inveti codul penal ai rezolvat ecuatii de gradul II? cred ca toata facultatea ai fost o frustrata si acum citind articolul frustrarile ti-au revenit.
    2010-02-24, 08:39:21 (86.123.43.*)
  11. de Aristotel:
    Masura e foarte buna ! Admiterea pe baza de dosare, e o imbencilitate ! Cum poti face dovada capacitatii mentale, altfel decat prin examen ?
    2010-02-24, 09:44:42 (109.96.16.*)
  12. de mircea:
    Si-au batut joc de sistemul romanesc de invatamant.. nu sunt vreun comunist ca Rotariu, dar trebuie sa recunosc ca aici au nimerit-o bine. Inainte de '89 sistemul era foarte ok - admitere la liceu, admitere la facultate, intelectualii se filtrau de mase si separarea devenea foarte clara inca de la liceu. Acum e o bataie de joc sinistra, se intra la liceu cu dosare, la facultate cu dosare - plus ca toata lumea face facultati doar de dragul de a face si apoi plang ca nu-si gasesc joburi. Cred ca problema a plecat de la facultatile private si felul in care li s-au acordat licente - devenisera o concurenta neloiala pentru facultatile de stat, care ramaneau fara studenti. De aceea s-a introdus sistemul pe dosare. Chiar si in Bucuresti sunt facultati bune de stat, cu examen greu, care raman cu locuri libere - matematica de exemplu. Anul trecut sau acum 2 ani stiu ca au organizat vreo 3 sesiuni de examene de admitere pana au reusit sa completeze toate locurile... trist.
    2010-02-24, 10:22:37 (89.136.164.*)
  13. de eu:
    D-le profesor Danisor, nu reprezentati ultima facultate din cadrul Universitatii din Craiova, care a renuntat in 2003 la examen de admitere! Facultatea de Automatica a avut tot timpul examen scris (matematica) pentru admitere! Mai documentati-va!!!!
    2010-02-24, 11:13:20 (79.117.152.*)
  14. de sulea:
    Cred ca este o decizie tardiva. Cea mai buna solutie era desfiintarea facultatii de drept din Craiova.
    2010-02-24, 12:38:40 (136.8.152.*)
  15. de un jurist:
    Noi, fostii elevi "normali" - adica mai aveam si ceva defecte, ca tot omul - , dar care am stiut ca trebuie sa ne facem un viior, salutam aceasta intiativa corecta si mult dorita, mai ales de copiii buni ! Ce sa va spun? Am terminat Liceul Carol si era, cat pe-aci, in anul cand s-a introdus acest sistem-trambulina, sa nu iau la facultatea mult dorita.! Cine credeti ca a luat printre primii? Vara-mea(fata de Sef de Post), care nu stia sa vorbeasca decat ca la Voineasa, adica popular si regional/dialectal, desi facuse Liceul la Bals ! Ea a venit cu note de TOP, iar eu, ala cuminte si baiat de oras, am avut o medie de peste 8 ! Ea a luat a 3-a, alfabetic, iar eu...... antepenultimul !!! In viata mea, n-am invidiat pe cineva ca pe vara mea, in acel an ! "Cum Dom' le sa fii tu in primii 3 ???"( a ajutat-o, si initiala numelui, alfabetic) Deci, FFFFFFFFFFFFFFFFFFFF FFFFFFFFFFFFFF. BINEEEEEEEEEEEEEEEEE EEEEEEEEEEEEEEEEEEEE EEEEEEEEEEEEEEEEEEEE EEEEEE ca ati introdus T R I E R E A prin CONCURS ! In felul acesta, va creste, si VALOAREA Facultatii ! Se vede ca nu va intereseaza concurenta Particularelor - BUTICURI , ajunse de rasu-plansu ! Chiar daca un parinte cheltuie pe MEDITATIE la Limba Romana cu copilul sau, finalmente, nu va fi o PIERDERE, intrucat copilu ramane cu ceva: cu vorbirea logica si corecta, cu Punctuatia, care - se stie - cata valoare are in actele noastre juridice ! Cand altii au dat - si Istore, si Economie - , va intreb: Cu ce au mai ramas dupa cea au tocit sa le iasa sufletul, ca nu treceau de DON PATROIU, nici morti??? Cu nimic, Dragilor, iar Romana ar trebui introdusa la toate Examenele - Concurs din RO! Felicitari Facultatea de Drept din Craiova ! Bravo, Dle Decan, dar sa fiti atent ca lumea s-a trezit! Sa faceti tot posibilul sa nu se mai auda ce se auzea pe vremuri ! Va fi un Examen, si pentru Dvs. ! Bafta !
    2010-02-24, 12:43:35 (79.117.201.*)
  16. de Joanna C:
    Se pare ca viitorii studenti au nevoie de examinari dar in ceea ce priveste profesorii se mai gandeste cineva ca ar trebui luate masuri? poate doriti sa veniti la cursuri ale Facult de Drept sa vedeti profesori care dicteaza mot-a-mot din cartile lor fara sa se abata la o explicatie sau o informatie suplimenatra (Hantiu,Predescu) sau cum fac cursuri de mantuiala ca sa fie ,lipsiti de orice chef.
    2010-02-24, 15:46:33 (86.124.208.*)
  17. de Anonimus:
    Este foarte bine, intrucat unii dintre noi am dat examen inainte de anul 2000 , la trei materii: gramatica, istorie si economie politica. Adaugati si o concurenta intre 28-31 de candidati pe un loc, maximum 200 de locuri (la buget) si veti avea o idee ce selectie atenta se facea in Craiova pentru a urma facultatea si a profesa apoi in domeniu (era mai drastica decat la alte facultati de drept din tara). Cat despre profesorii de la facultatea din Craiova, ar trebui intai sa cunoasteti si prin alte parti pentru a-i cataloga cu usurinta. Multi dintre cei din Craiova sunt mult mai pregatiti fata de cei din alte parti.
    2010-02-24, 16:02:09 (87.237.105.*)
  18. de pt nr 10:
    esti ori prost ,ori prea tanar ca sa stii ca pe vremea lu nea Nicu asa era admiterea la un liceu:depuneai dosaru si daca aveai ghinionu sa fii mai destept ca altii intrai la prima sectie care era de real.Asa am patit eu .Mi-am depus dosarul la Elena Cuza cu gandul sa fac filologie si pt ca am fost pe locul 7 am intrat la biochimie.Directorul de atunci-Florea Firan nu a vrut sa accepte transferul la filo asa ca mi-am mancat nervii 2 ani acolo pana m-am transferat /am facut schimb cu una de la pedagogic care voia sa faca medicina ca era ma-sa doctora da nu fusese in stare sa intre la clasa aia.asa ca poate doamna e doar ghinionista si frustrata daca o fi ramas patru ani la real ,da asta era realitatea.Oricum dupa parerea mea aia de la drept dupa parerea mea nu se mai satura cu taxele si mai vor un ciolan de ros-din meditatii ,spagi ,s.a.m.d.Au si tupeu cand printre studenti sunt si din aia de au notele in carnet inainte de examen.Am luat eu carnetele de la profesor in prima sesiune la primul rexamen si am consatat un lucru cel putin bizar ,ca erau carnetele deschise la nota si 3 dame mai purii aveau note si la alte examene programate peste cateva zile.Au vazut si colegii mei de atunci .Eram la primul examen din prima sesiune.
    2010-02-24, 18:26:22 (213.233.92.*)
  19. de sonic:
    este o idee buna cu examenul dar degeaba... va dau exemplu de la automatica unde a fost todeauna examen. in ultimul an nu s'au ocupat locurile si deci au intrat la sectii consideratede elita si studenti care au luat 5 la admitere. singura rezolvare a problemei din invatamant este reducerea numarului de locuri bugetate + plata profesorilor si directionarea banilor in funtie de performante nu de numarul de studenti. pana atunci o sa fie invatamant facut sa fie.
    2010-02-24, 19:32:09 (193.231.39.*)
  20. de eu:
    sunt profesori de maxim 30 de ani precum SONIA DRAGHICI,ALEXANDRU GAINA..iar lista poate urma cu cei care au uitat ca au fost studenti si ca au luptat pentru burse si nimeni nu le-a stricat mediile.Examenul de admitere ar fi trebuit de multa vreme introdus!In sfarsit un lucru bun pentru Fac de drept.
    2010-02-24, 21:31:01 (79.117.159.*)


Sumarul ediţiei:

Ultima ora

Actualitate

Eveniment