Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Contact:

Adresa:
Str. Câmpia Islaz nr. 97A, Craiova
Telefon/Fax:
0251/413.100
0251/410.565
E-mail:
office@gds.ro


« Alte articole din categoria Actualitate

Liber la tratament medical în UE

Actualitate - Adrian DINU
(citeste alte articole de acelasi autor »)


Versiunea pentru tiparire

Marimea textului:

Cetăţenii români ar putea să beneficieze, oriunde în Uniunea Europeană, de asistenţă medicală decontată de casele de asigurări de sănătate din ţară. Acesta ar fi principalul efect al Directivei privind serviciile medicale transfrontaliere, aflată acum în dezbaterea Parlamentului European, a precizat ieri, la Craiova, europarlamentarul liberal Cristian Buşoi, în cadrul unei conferinţe de presă. „Dacă această Directivă va intra în vigoare, atunci orice cetăţean român va putea beneficia de asistenţă medicală în orice ţară a Uniunii Europene, cu dreptul de a i se rambursa cheltuielile până la limita la care acestea ar fi costat dacă acele intervenţii ar fi fost făcute în România", a explicat europarlamentarul.

Cristian Buşoi a menţionat că europarlamentarii şi-ar putea da votul asupra Directivei chiar în cursul acestei sesiuni. „Îmi exprim speranţa că va fi adoptată în primă lectură de către Parlamentul European până la sfârşitul actualei legislaturi, fiind programată a fi votată în plen în aprilie. După aceea, va trebui dezbătută de reprezentanţii statelor membre şi, dacă se va ajunge la un acord între Parlamentul European şi Consiliu, atunci, cel mai probabil din această vară, cetăţenii români vor avea o bază legală, atunci când merg în străinătate, să poată să ceară rambursarea cheltuielilor pentru asistenţa medicală", a declarat Buşoi.



 
Articole proaspete scrise de tineri, pentru tineri. Tu ai citit Jiunimea? »

  • Currently 5.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Notează articolul.

Nota curentă: 5.0 din 1 vot





Comentarii

Gazeta de Sud nu este responsabilă juridic pentru conținutul comentariilor. Mesajele care conțin amenințări și cele vulgare, xenofobe sau rasiste nu sunt permise.

  1. de Sa dea Domnul:
    Asa ar fi normal, daca tot suntem in UE, sa ne putem duce la orice medic dorim si doar sa achitam diferenta.
    2009-02-27, 10:41:50 (89.120.253.*)
  2. de to`arashul Matrics:
    cer motiune oficiala ca spaga sa fie inclusa in "diferenta"!!! se alatura cineva?
    2009-02-27, 13:46:14 (92.116.108.*)



Jiunimea Blog

5 secunde - stiri instant
Diverse:

Vremea:
Acum: 15°C.
La noapte: 12°C.
Mâine: 20°C. Detalii »

Curs valutar:
EUR: Tendinta 4.4587 lei
USD: Tendinta 3.5272 lei








Restaurante in Craiova
Restaurante in Craiova

Hoteluri in Craiova
Hoteluri in Craiova

Mobila in Craiova
Mobila in Craiova

Policlinici in Craiova
Policlinici in Craiova



Victor Sosea Design Blog Bogdan Danescu Fotojurnalism Blog Alexandru Virtosu Blog Anda Sosea - Cochilia
Sumarul ediţiei:

Ultima ora