Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Contact:

Adresa:
Str. Câmpia Islaz nr. 97A, Craiova
Telefon/Fax:
0251/413.100
0251/410.565
E-mail:
office@gds.ro


« Alte articole din categoria Actualitate

Scurte stiri

Actualitate

Versiunea pentru tiparire

Marimea textului:

Licitaţie pentru reabilitarea Drumului de sub munte

Drumul de sub munte, DJ 665, ce leagă mai multe comune din nordul judeţului Gorj (Crasna - Baia de Fier - Polovragi) va fi reabilitat cu fonduri structurale. Valoarea investiţiei este de peste 85.000.000 de lei şi va fi asigurată în procent de 85% în cadrul Programului Operaţional Regional, prin Fondul European de Dezvoltare Regională. Un procent de 13% din suma totală va fi plătit din bugetul statului, iar restul de 2% din bugetul local. Au achiziţionat dosare pentru licitaţie 24 de firme, iar ieri, la consiliul judeţean, la deschiderea plicurilor cu oferte, s-au prezentat 11 societăţi comerciale sau asociaţii de firme din Italia, Spania, Bucureşti, Timişoara şi Târgu Jiu. Pe lângă reabilitarea DJ 665 kilometrii 0-54+500, va fi modernizat pe o porţiune mai restrânsă şi DJ 675C.

Eugen MĂRUŢĂ

 

Administrator cercetat pentru evaziune fiscală

Patronul unei firme din Călăraşi, cu punct de lucru în Târgu Jiu, este cercetat de procurorii gorjeni pentru evaziune fiscală. Potrivit conducerii Gărzii Financiare, care a efectuat controlul la societatea din Călăraşi, reprezentanţii firmei, ce are ca obiect de activitate comercializarea obiectelor de îmbrăcăminte, deţineau un caiet în care au fost consemnate zilnic pentru o perioadă de câteva luni veniturile reale realizate. „În caietul de însemnări sunt reflectate de gestionar sumele de bani obţinute din vânzări şi justificarea lor la administrator. Sunt indicii clare şi temeinice că respectivul caiet de evidenţă a operaţiunilor societăţii găsit la punctul de lucru reflectă adevărata stare de fapt a operaţiunilor desfăşurate de societate şi nu evidenţele contabile“, a declarat comisarul-şef Traian Iana. Acesta a mai precizat că, din calculele efectuate pentru perioada amintită, a reieşit faptul că societatea a înregistrat în aparatul electronic de marcat fiscal numai suma de 43.424 de lei, iar prejudiciul cauzat este de 20.202 de lei. Rezultatele controlului au fost trimise procurorilor.

Eugen MĂRUŢĂ

 

Punct de colectare a ajutoarelor pentru sinistraţi

Reprezentanţii Prefecturii Vâlcea au amplasat ieri un cort al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) în faţa instituţiei, pentru a strânge ajutoare pentru populaţia din nordul ţării, lovită de furia apelor. Autorităţile fac apel la oameni, iar cei care doresc să-i ajute pe sinistraţi sunt rugaţi să aducă la cort bani, alimente neperisabile (ulei, orez, făină, zahăr, conserve) şi lucruri de primă necesitate (pături, lenjerie de pat, îmbrăcăminte), noi sau în stare foarte bună. Punctul de colectare a ajutoarelor pentru sinistraţi funcţionează zilnic, între orele 8.00 - 21.00.

Alina STATE-FULGER

 

Agenţi economici amendaţi

Inspectorii Oficiului Judeţean pentru Protecţia Consumatorului (OJPC) Olt au desfăşurat, în perioada 21 - 25 iulie, 61 de acţiuni de control, în cadrul cărora au depistat 48 de agenţi economici care au încălcat legislaţia. Amenzile aplicate au fost de 34.500 de lei. S-a avut în vedere respectarea prevederilor legale la comercializarea produselor alimentare. Inspectorii au verificat calitatea, etichetarea, depozitarea şi modul de comercializare a alimentelor.

Inspectorii OJPC au cercetat 12 reclamaţii şi sesizări. „Cele mai mari deficienţe au fost găsite la comercianţii de produse nealimentare şi au fost date amenzi substanţiale, în valoare de 34.500 de lei“, a spus Tania Trăistaru, inspector principal în cadrul OJPC.

Sebastian MIHAI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 
Primeste zilnic prin e-mail cele mai importante stiri din Oltenia. Aboneaza-te acum la newsletter! »

  • Currently 5.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Notează articolul.

Nota curentă: 5.0 din 1 vot





Comentarii

Gazeta de Sud nu este responsabilă juridic pentru conținutul comentariilor. Mesajele care conțin amenințări și cele vulgare, xenofobe sau rasiste nu sunt permise.




    Jiunimea Blog

    5 secunde - stiri instant
    Diverse:

    Vremea:
    Acum: 13°C.
    La noapte: 11°C.
    Mâine: 21°C. Detalii »

    Curs valutar:
    EUR: Tendinta 4.4587 lei
    USD: Tendinta 3.5272 lei








    Restaurante in Craiova
    Restaurante in Craiova

    Hoteluri in Craiova
    Hoteluri in Craiova

    Mobila in Craiova
    Mobila in Craiova

    Policlinici in Craiova
    Policlinici in Craiova



    Victor Sosea Design Blog Bogdan Danescu Fotojurnalism Blog Alexandru Virtosu Blog Anda Sosea - Cochilia
    Sumarul ediţiei: