« Alte articole din categoria Actualitate
Versiunea pentru tiparire
Marimea textului:

Furtună în Mehedinţi
Marţi seară, în jurul orei 23.30, o furtună s-a abătut asupra judeţului Mehedinţi. Vântul a suflat foarte tare, iar trăsnetele şi fulgerele au dat mari bătăi de cap pompierilor. În jurul orei 23.40, un acoperiş al unei case din comuna mehedinţeană Voloiac a ars aproape în întregime din cauza unui trăsnet. Pompierii s-au luptat aproape trei ore cu flăcările, reuşind să stingă incendiul înainte să se extindă. „A ars acoperişul casei pe o suprafaţă de circa 60 mp, iar cauza incendiului a constituit-o trăsnetul. Am încheiat intervenţia în jurul orei 1.10, fără să fie înregistrate victime“, a spus căpitan ISU „Drobeta“, Claudiu Balaure. Tot trăsnetul a mai lovit, în localitatea Brezniţa de Ocol, un câmp cu vegetaţie uscată. Incendiul a izbucnit în jurul orei 4.00, cel mai probabil, de la un stâlp de înaltă tensiune. Oamenii au alertat pompierii, care au intervenit, fiind ajutaţi şi de săteni la stingerea incendiului. Intervenţia a durat mai bine de trei ore, din cauza vântului, care sufla puternic. Din cauza focului provocat tot de trăsnet, au ars circa 10-15 ha de vegetaţie uscată.
Alin GHICIULESCU
Undă verde pentru rectificarea bugetară
Preşedintele Băsescu a promulgat ieri legea prin care executivul este abilitat să emită ordonanţe pe durata vacanţei parlamentare, dând posibilitatea guvernului să poată adopta rectificarea bugetului. În domeniul finanţelor publice şi economie, guvernul va putea emite ordonanţe în ceea ce priveşte rectificarea bugetului de stat sau a bugetului asigurărilor sociale de stat pentru 2008, modificarea şi completarea unor acte normative din domeniul datoriei publice externe, reglementări financiare în domeniul învăţământului, alocarea de la bugetul de stat a fondurilor necesare pentru continuarea şi finalizarea proiectelor PHARE. În ceea ce priveşte sectorul construcţiilor, guvernul poate lua măsuri excepţionale pentru eliminarea pericolului de prăbuşire a unor construcţii care prezintă riscuri, modificarea legilor privind amenajarea teritoriului şi urbanismul. Pe domeniile agricultură şi mediu, guvernul ar putea legifera în legătură cu regimul de import al îngrăşămintelor sau construirea de drumuri forestiere. Guvernul va putea emite ordonanţe şi în domeniul administraţiei publice, fiind vizate modificarea ordonanţei de urgenţă a guvernului privind înfiinţarea Autorităţii Naţionale pentru Reglementarea şi Monitorizarea Achiziţiilor Publice sau modificarea legii privind acordarea de finanţări nerambursabile pentru programele de sprijinire a activităţii românilor de pretutindeni.
Adrian DINU
Bilete de odihnă, insuficiente
Cererile salariaţilor înregistrate din sistemul bugetar din judeţul Gorj pentru acordarea de bilete de odihnă au fost de cinci ori mai mari faţă de numărul celor primite de Direcţia Muncii Gorj. Potrivit directorului instituţiei, Vasile Picioruşi, în acest an s-au primit aproximativ 800 de bilete destinate bugetarilor, dar, dintre acestea, 90% au fost distribuite organizaţiilor sindicale. Negocierile pentru împărţirea biletelor nu au fost lipsite de dispute mai aprinse. „Cinci organizaţii sindicale au primit bilete de odihnă. Au mai existat conflicte, iar reprezentanţii sindicatelor s-au ridicat de la masă, dar apoi au revenit“, a declarat Vasile Picioruşi. 10% dintre bilete au rămas la dispoziţia Direcţiei Muncii, pentru a fi distribuite angajaţilor care nu fac parte din nici un sindicat. „Am primit mai multe bilete faţă de anul trecut, dar numărul acestora este tot insuficient, pentru că s-au înregistrat solicitări de cinci ori mai mari. Toate biletele au fost distribuite“, a adăugat Vasile Picioruşi.
Alin ION