« Alte articole din categoria Actualitate
Versiunea pentru tiparire
Marimea textului:

Premierul Călin Popescu Tăriceanu a declarat ieri la Bacău că autorităţile centrale din România nu au nici o vină pentru situaţia infracţionalităţii românilor din Italia şi a adăugat că vinovate se fac autorităţile locale din oraşele respective.
„Pe teritoriul italian nu pot acţiona autorităţile române pentru menţinerea ordinii publice. Nu avem nici o responsabilitate pentru creşterea infracţionalităţii în Italia“, a spus Tăriceanu la comentariul unui ziarist, care a arătat că Serviciul de Informaţii Externe ştia de multă vreme că gradul de infracţionalitate la nivelul comunităţii românilor din Italia este ridicat şi pot apărea probleme în acest sens.
Premierul a arătat că în unele oraşe unde autorităţile au acţionat ferm nu există probleme, iar în altele, acolo unde „atitudinea autorităţilor a fost de complezenţă, nu le-a păsat“, au existat unele dificultăţi. „De ce nu s-a întâmplat acest lucru în Spania sau în Germania“, s-a întrebat retoric premierul.